Пролетта е време да празнуваме с агнешко. Традиция е крехкото месо да присъства на трапезата за Великден и Гергьовден, а за много народи и целогодишно в диетата. Ако изпитвате угризения, че ще консумирате нещо изключително нездравословно, мазно и недиетично, ще разбием тази представа с научни факти! Всъщност, агнешкото съдържа по-малко мазнини от свинското месо, а чувството за тежест до голяма степен се дължи на преяждане с него и на неговия силен вкус (може приемете храносмилателни ензими)!
Защо агнешкото месо е изключително полезно:
Агнешкото обикновено фигурира в средиземноморската диета, която многократно е доказано, помага за по-нисък риск от сърдечно-съдови заболявания.
Агнетата са значителен източник на омега-3 мастни киселини, които предпазват от възпаления и сърдечни заболявания. Може да получите приблизително 50% от количеството омега-3, което ще намерите в същия грамаж риба треска или риба тон. В допълнение, съотношението на омега-3 и омега-6 мазнини е много по-добро, отколкото в средностатистическата диета.
Конюгирана линолова киселина (CLA) също се среща в значителни количества в агнешкото. Приемът й се свързва с намаляване на скритите възпаления и намалява телесните мазнини.
Около 40% от мазнините в агнешкото идват от олеинова киселина - мононенаситена мазнина. Този тип мазнини, за които възхваляваме студено пресования зехтин, обикновено се свързват с намален риск от сърдечно-съдови заболявания.
Агнешкото е много добър източник на селен и на цинк. Здравословният прием на тези антиоксидантни минерали е защитен фактор срещу оксидативния стрес и развитие на сърдечно-съдови заболявания. Цинкът е необходим за нервната система, киселинно-алкалния баланс, зарастването на рани, зрението, простатната жлеза, мъжката и женската плодовитост, косата, кожата и ноктите, растежа и развитието при децата, емоционална стабилност, високата интелигентност, умствено развитие при възрастни и за предотвратяване на вродени дефекти и много други функции на организма.
Агнешкото е отличен източник на витамин B12 и много добър източник на ниацин. Месото също осигурява важни количества витамини В1, В2, В6, фолиева киселина , биотин , пантотенова киселина и холин. Витамини В6, В12, фолиева киселина и холин са особено важни за здравословния метаболизъм на хомоцистеин и може да помогнат за предотвратяване на нежелано натрупване на излишен хомоцистеин в организма. Високите нива на хомоцистеин са основен рисков фактор за сърдечно-съдовите заболявания.
Консумацията на агнешко месо се включва в регулирането на кръвната захар. Липсата на въглехидрати в комбинация с разнообразно съдържание на витамини от В-групата подкрепя метаболизма на въглехидрати от други храни, които се консумират заедно с агнето. Агнешкото се препоръчва от еднокринолозите за консумация от диабетици.
Свързани статии:
Как да опазим бъбреците си здрави
Как да контролираме нивото на холестерола в кръвта без лекарства
Тайните на зехтина и някои негови нетрадиционни приложения
И все пак – едно предупреждение! Агнешкото съдържа естествено срещащи се вещества, наречени пурини. Излишъкът от пурини в организма може да доведе до свръх натрупване на пикочна киселина. Развитието на подагра и образуването на бъбречни камъни от пикочна киселина са два проблема, които могат да бъдат свързани с прекомерен прием на храни с пурини. Поради тази причина хората с проблеми с бъбреците или подагра би трябвало да ограничат или избягват приема на съдържащи пурини храни като агнешко.
Коментари