Мнозина дори нямат представа за съществуването на холин и поради тази причина го подценяват. Веднага пояснявам – става дума за витамин B4, който сред „роднините” си като В1, В6, В12 изглежда по-тясно специализиран, но неговите основни функции са изключително важни.
Други статии:
20 неща, които ще променят живота ви, ако започнете да ги правите сега
Чудото „джинджифил” (без преувеличение!)
Пъдпъдъчите яйца - здравословна бомба в мини вариант
Холинът подпомага производството на невротрансмитери (предаватели на нервния импулс), които са важни за паметта, както и за контрола на мускулите. Подпомага строежа на клетъчната мембрана. Той контролира образуването на холестерол. Съдейства също така за детоксикация на лекарства и отрови от организма чрез положителното си въздействие върху черния дроб. С едно изречение - участва в едни от най-важните процеси при обмяната на веществата в организма на човека.
Не махайте пренебрежително с ръка! Диетолози са изследвали любопитен феномен – хора, които са се отказали от употреба на яйца и месни продукти, значително наддавали на килограми. Оказало се, че виновникът за това било отсъствието в храната на витамин В4 - холин. Всъщност нуждата от холин е открита след като пациенти, хранени чрез системи директно в кръвта, развили затлъстял черен дроб. Дабавянето на витамин В4 нормализирало положението. Медици от Лондон пък заключават, че синдромът на хроничната умора се явява следствие на химичен дисбаланс в мозъка, един от виновниците за който е недостигът на витамин В4.
Въпреки че тялото ни синтезира малко количество холин, може да страдаме от недостиг поради недостатъчен прием, при вегетарианство, при консумация на алкохол или при активно спортуване. Липсата му може да доведе до образуването на адипозен черен дроб, до повишаване на холестерола, увреждане на кръвоносните съдове, хипертония и атеросклероза. Може да възникнат неврологични прояви, слаба памет, лесна умора. Холинът трябва да бъде включен в диетата на бременни жени, тъй като неговият дефицит може да доведе до дефекти на невралната тръба при плода. Липсата на холин понижава спортните постижения и издръжливостта на мускулите.
Съвременната медицина препоръчва приема на холин при значителни физически натоварвания, особено спортни, при нервни изтощения, съпроводени със стрес или травми на мозъка и поражения на периферната нервна система. Например, той помага при неконтролирани движения и тикове, инсулти, полиневрити.
Въпреки, че съществуват редица хранителни добавки с холин, лесно може да си го добавите от естествени храни. Намира се в жълтъка на яйцата, черния дроб, месото, както и в по-малки количества в ядки, варива (леща, грах, соя) и зеленчуци от семейството на зелето. Холинът е открит точно в яйцата през 1862 година и неговият дефицит често се дължи именно от избягването на яйцата като източник на холестерол. В този случай изключително полезни са пъдпъдъчите яйца!
Коментари