Неотдавна списание Нейчър Комюникейшънс публикува откритие, че бактериите се развиват по начин много подобен на този, по който хората заселват градовете си. Те, подобно на човека, живеят в сложни структури - колонии, наричани биофилми. Учените твърдят, че 99,9% от прокариотите живеят заедно с милиони свои съседи в тези колонии.
Когато бактериите се струпат на едно място се случва нещо интересно - те започват да взаимодействат едни с други, нараствайки и организирайки се в плътно населени микроколонии, които след това се разрастват и сливат, за да образуват биофилм – така както при хората селата в един момент се превръщат в градове.
Когато са в стомаха и червата тези „градове“ – или колонии от бактерии, могат да работят в полза на човека или да му вредят. Руският учен Иля Мечников открива това още през далечната 1901 г. След като здравето му се влошава той започва да прави редица изследвания и накрая достига до извода, че здравето се влияе силно от микробите, намиращи се в дебелото черво. Според Мечников остаряването е вид болестно състояние и ако вредната чревна флора бъде трансформирана в полезна то може да бъде значително забавено. Като много основен метод за справяне с лошите бактерии Мечников препоръчва консумацията на кисело-млечни продукти.
На наш български учен – Стамен Григоров дължим пък откриването на мощната българска бактерия, която неслучайно е наречена lactobacillus bulgaricus. Тя се нарича така, тъй като се намира във въздуха единствено в нашата страна. Именно тя придава добре познатия лек кисел вкус на нашето кисело мляко и позабравената мътеница.
Еднакви ли са всички кисело-млечни продукти обаче и кой е най-добрият сред тях? Всеки един разбира се има своите ползи за здравето и отговорът на този въпрос не е еднозначен, тъй като много зависи какво са пасли животните, каква е водата в региона, където живеят те и каква закваска се използва. Един от най-сигурните методи за определяне на качествата на дадения продукт е измерването на окислително-редукционния потенциал – т.е. каква е способността на дадено вещество да окислява т.е. да отнема електрони или да редуцира т.е. да дарява електрони. Това е от основно значение, тъй като колкото по-висок е този потенциал, толкова повече от вредните за организма свободни радикали отнема дадения продукт.
Сред първенците по високи нива на окислително-редукционния потенциал е мътеницата – една леко забравена традиционна българска напитка, известна още като диво заквасено кисело мляко. Какви са ползите от нея?
Поръчайте мътеница за столетници тук:
- Мътеницата се помага за лекуване на чревни разстройства, както и чернодробни, жлъчни и бъбречни заболявания.
- Мътеницата е идеална за ядене на гладно – тя спира изцяло чувството на глад. Дългосрочната консумация на мътеница помага за намаляване на холестерола в кръвта.
- Съдържа големи количества витамини от вида B и осигурява необходимото хранене на нервните влакна. Поради тази причина, ако пиете мътеница, ще заспивате по-лесно.
- Мътеницата е изключително полезна за нервната система и увеличава устойчивостта на организма към вируси и бактерии
- Мътеницата е полезна за черния дроб, тъй като подпомага възстановяването му след дългосрочно излагане на алкохол или системно преяждане.
Една от най-полезните мътеници се добива в Трънския край. Научно изследване проведено през 30-те години показва, че това е едно от местата с най-много столетници. Къде обаче можем да намерим мътеница? За съжаление тя не се предлага в повечето магазини. Можете да я направите сами или пък да я поръчате онлайн.
Шеф Петров, известен с любовта си към полезните български суперхрани прави мътеница с вода именно от района на Трън. Можете да поръчате храната за столетници от него на този линк.
Свързани статии:
Българско зелено сирене – храна за благородници
Хинин и хининови напитки – с какво са полезни и как се борят с вирусите
Мед с ферментирал чесън – натурално средство за борба с коронавирус, настинка и грип
Коментари