Кой не би искал да има балансирана хормонална система и блестяща кожа? За себе си поне знам, че искам. Знам още и че хапването на правилните храни ще ми помогне да го постигна. Както и да го погледнем хормоните регулират настроението ни, храносмилането, либидото, метаболизма на тялото и вида на кожата ни.
Ако не даваме необходимите хранителни вещества на организма си, той не може да произвежда необходимите му хормони. Начинът ви на хранене или подпомага регулацията на хормоните ви или ги дисбалансира
Човешкото тяло се нуждае от три основни макронутриента: въглехидрати, протеини и мазнини – особено мазнини, въпреки доскорошното им демонизиране от Лъжливата хранителна индустрия. Мазнините са изключително важен градивен елемент за производство на хормони. Те са изградени от мастни киселини и холестерол – така че, ако не си набавяме тези нутриенти, тялото няма да има с какво да ги произведе.
Как да се храним добре за най-оптимален хормонален баланс? Ако в ястията ви присъстват полезни мазнини, чисти протеини, антиоксиданти зеленчуци и лековити билки – тялото ви ще се чувства отлично. Изберете по една храна от всяка категория и комбинирайте при всяко хранене, за да имате добър хормонален баланс и блестяща еластична кожа.
Чисти протеини
Накиснати или покълнали ядки
Бобови растения
Семена
Киноа
Леща
Органично отглеждани пилета, пуйки, телета
Яйца от свободни кокошки, хранени с органична храна
Риба, която не е отглеждана в рибарници
Свързани теми:
Кълновете - храната, която генерира живот
Здравословни мазнини
Кокосово масло (и всички кокосови продукти) – то съдържа лауринова киселина, която влияе изключително благоприятно на кожата и подпомага производството на хормони. Този елемент също така убива лошите бактерии и вируси в организма, лесен е за усвояване и забързва метаболизма.
Авокадо – богато е на здравословни мазнини и подпомага усвояването на хранителни вещества от организма. Авокадото е богато на фибри, калий, магнезий, витамини Е и В и фолиева киселина – все вещества необходими за добър хормонален баланс.
Сурово масло – в него има витамините A, D, E и K2. Маслото има мастни киселини с къси и средно дълги вериги, които подпомагат имунната система, забързват метаболизма и имат противомикробно действие.
Жълтъци – те имат огромен брой витамини, сред които: A, D, E, B2, B6, B9 и микроелементи като желязо, калций, фосфор, калий и холин – вижте повече за него в Хронична умора, затлъстяване и слаба издръжливост – набавяте ли си холин?
Ядки, семена, различни видове растително олио – накиснати ядки и семена, маслини и зехтин, рибено масло, олио от орехи, тиквени семки, гроздови семки.
Зеленчуци, богати на антиоксиданти
Това са всички зеленчуци с тъмнозелен цвят – броколи, спанак, салата, зеле, краставици, кориандър и т.н.
Можете да хапвате и зеленчуци с ярки цветове като: зелени, жълти и червени чушки, червено зеле, червен и бял лук, домати и моркови.
Лековити билки и подправки
Канела
Куркума
Лют червен пипер
Чесън
Джинджифил
Свързани теми:
Как да си отгледаме здравословен джинджифил у дома
Яденето на суров чесън два пъти седмично намалява риска от рак с 44%
Куркума – суперхраната, която топи мазнините и ни прави по-здрави
Коментари