Предклиничните изследвания показват доста очевидни резултати, че чесънът може да понижи риска от рак на гърдата, дебелото черво, кожата и белите дробове. Възпирането на формиране на нитрозамини (канцерогенни съединения) е най-вероятният механизъм, по който чесънът потиска рака.
Изследователи от Центъра за превенция и контрол на болестите в провинция Джиангсу в Китай твърдят, че са открили, че приемът на суров чесън със сигурност предпазва от рак на белите дробове, тъй като според тях „той служи като химичен агент, който предотвратява появата на рак“.
Чесънът се използва в много рецепти в китайската медицина още от 2000 г. пр. Хр. Според авторите на изследването от Джиангсу вещества като диалил сулфид (разтворимо в мазнина съединение на сярата) значително допринасят за превантивните функции на растението. Изследването е разглеждало само резултати от прием на суров чесън без каквато и да било топлинна обработка.
Учените изследвали 4500 здрави човека и 1424 с рак на белите дробове. Те установили, че при тези, които ядат чесън поне два пъти седмично, рискът от заболяване на рак на белите дробове бил много по-нисък – или по-точно 44% по-нисък. Интересното е, че при пушачите рискът от рак също намалял – но с 30%.
Доказателства за ползите от чесън могат да се намерят и извън Китай. Световната здравна организация препоръчва приемът на поне една скилидка чесън на ден. В Германия пък растението (изолирано под форма на таблетки) вече се предписва като средство против артеросклероза.
В момента най-големият производител на чесън е именно Китай – 75% от световното производство. За съжаление обаче стандартите на контрол там все още са занижени – независими лабораторни изследвания установили високи нива на олово и арсен в някои от партидите, внесени оттам. Затова най-добре купувайте чесън, произведен у нас или в региона.
Източник: wakingtimes.com
Коментари