Кълновете имат много ценни качества по отношение на човешкото здраве. Замислете се – концентрирани сили в едно зрънце се пробуждат, за да започне нов живот! През 1920-те години американски професор на име Едмонд Шекели въвежда понятието биогенно хранене. Той класифицира кълновете като най-полезните храни и препоръчва те да съставляват 25% от нашия дневен прием на храна, наричайки ги ”генериращи живот” тъй като те предоставят най-силната подкрепа за регенерацията на клетките.
1. Експертите смятат, че може да има до 100 пъти повече ензими в кълновете в сравнение със суровите плодове и зеленчуци. Ензимите са специални видове протеини, които действат като катализатори за всички функции на организма. Извличането на повече витамини, минерали, аминокиселини и есенциални мастни киселини от храната, която ядем гарантира, че тялото ви има хранителни градивни елементи.
2. Качеството на протеина в зърната и семената се подобрява, когато те са покълнали. Белтъците се променят по време на процеса на накисване и покълване и повишават тяхната хранителна стойност. Аминокиселината лизин , например, която е ценна за предотвратяване на херпес и за поддържане на здрава имунна система, значително се увеличава.
3. Съдържанието на фибри в кълновете от ядки, семена и зърна също се увеличава значително. Фибрите помагат за изхвърлянето на мазнините и токсини от тялото ни преди те да се резорбират през стените на червата в кръвта.
4. Съдържание на витамини се увеличава драстично. Това се отнася особено за витамините A, B комплекс, C и E. Съдържанието на витамини нараства с до 20 пъти от първоначалната стойност в рамките само на няколко дни от покълването. Изследванията показват, че по време на покълването на китайския зелен боб (познат като „соеви кълнове”) витамин В1 се увеличава с до 285 процента, витамин B2 с до 515 процента, и ниацин с до 256 %!
5. Съществено се увеличава и съдържанието на есенциални мастни киселини, които липсват в диетата ни.
6. По време на покълването, минералите се свързват с протеините в семената, което ги прави по-използваеми в организма. Това е особено вярно за алкалните минерали като калций магнезий.
7. Здравото тяло е алкално и кълновете имат алкализиращо действие върху организма, което предпазва от редица заболявания.
8. Кълновете (например от люцерна) са един от най-важните хранителни източници на фитоестрогени, които могат да помогнат за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания, рак и остеопороза.
Ако сте решили да разнообразите салатата със свежи хрупкави кълнове, може лесно да си ги произведете у дома като накиснете семена или зърна, вместо да ги купувате. Обикновено семената като люцерна, целина, детелина, репички и слънчоглед (1-2 супени лъжици) се накисват в буркан с хладка вода за няколко часа, след което се отцеждат, за да не загният. Трябва да стоят на тъмно и да са влажни като редовно се изплакват сутрин и вечер. Счита се, че са готови, когато са увеличили обема си около 8 пъти. Може да ги извадите на светло последния ден, за да увеличат съдържанието си на хлорофил. Бобовите зърна (леща, китайски мунг боб, соя) са по-груби и изискват по-дълго накисване от 12-15 часа.
Имайте предвид някои факти за безопасност: Изберете семена, които са подходящи за храна (има ги в почти всички диетични магазини) и не са третирани с химикали за земеделие! Семената трудно се мият, защото са малки и могат да са заразени с бактерии. Водата, в която те покълват, трябва да се сменя по няколко пъти на ден, за да не се развиват микроорганизми. Кълновете могат лесно да пренасят Ешерихия коли или салмонела – мийте ги под течаща вода преди употреба.
Коментари