Ако понякога се чувствате износени от всички екзотични суперхрани от далечни земи, които би трябвало да приемаме ежедневно, има една добрата новина. Съществува един зеленчук с хрупкава и сочна месеста част. По вкус растението наподобява ряпата, но е по-меко и сладко. Този зеленчук се нарича алабаш. Може да се консумира както суров, така и приготвен по различни начини, като и в двата случая е чудесна добавка към не особено богата на витамини зимна трапеза.
Ето какво трябва да знаете за алабаша:
- Неговият сезон е през есента и зимата.
- Когато е в суров вид, има вкус на леко подправена версия на стъблото на броколите, нещо като смесица между основата на броколите и ряпа. Когато се свари, е малко по-сладък, особено ако се карамелизира. Можете да го нарежете на кубчета или резенчета и да го запечете, или на филийки или дълги лентички и да го запържите.
- Има го в няколко цвята – бял, бледо зелен, лилав. Всички те разполагат с кремаво бяла сърцевина.
- Листата са годни за консумация (и заредени с желязо); може да ги добавяте в салата или ги сотирайте с чесън, като добавите горчица или зелено цвекло.
- Алабашът е добър източник на фибри, витамини С и В6, и калий.
- В около 130 грама алабаш се съдържат цели 83.7 мг витамин С, което е 140 % от необходимия дневен прием на този витамин. Една такава висока концентрация е чудесно средство за поддържане на имунната система и играе важна роля в борбата с болестотворни организми, както и в превенцията на различни заболявания.
Как да си купите алабаш
- Изберете малък алабаш, със свеж вид, без пукнатини или дефекти. Те трябва да бъдат твърди на пипане. По-големите луковици са склонни да бъдат по-твърди.
- Дръжте го в чекмеджето за зеленчуци на хладилника; ще се запази в продължение на 5 дни.
- Обелете твърдата външна част с белачка. Нарежете на дълги ленти или на кубчета или настържете.
Има много начини за използване на този универсален зеленчук. Ето няколко любими:
- Поставете тънки парчета в една чиния, поръсете със зехтин и със сол и прясно смлян черен пипер за предястие или салата.
- Нарязан на кубчета алабаш се смесва с нарязана на кубчета тиквичка, добавя се зехтин, кленов сироп, сол и черен пипер и се пече.
- Настържете алабаш и го разбъркайте в любимата си салата от зеле. Или вземете салата от зелев микс и го разбъркайте с джинджифил, чесън и соев сос и да го превърне във вкусно Moo шу, което е по-добро от готова храна от магазина.
- Нарежете и просто сотирайте със зехтин или масло. Подправя се със сол и черен пипер и сервирайте.
Алабашът също съдържа много полезни фитохимикали, които предпазват от рак на дебелото черво и притежават отлично антиоксидантно действие. Един от тези фитохимикали е сулфорафан, за който се смята, че антираковите му свойства, помагат на черния дроб да се справи с токсините.
Алабашът е много богат и на калий (473 мг в 135 грама зеленчук), което го прави полезен при борбата с високото кръвно налягане. Освен калият, минералите калций, желязо, магнезий, манган, селен и фосфор също част от състава на зеленчука. Съдържанието му на оксалова и пикочна киселини обаче го правят неподходящ за коснумация за хора с камъни в бъбреците и подагра.
Поради голямото количество на фибри в алабаша (4.9 г. на 135 гр.), той е предпочитана съставка на диетичното хранене. Фибрите не само помагат на храносмилането, но и стимулират редовното чревно движение.
Народната медицина:
При отслабнала сърдечно – съдова дейност народната медицина препоръчва сок от алабаш разбъркан с лъжичка мед. При болки в ставите се използват компреси от каша от сварения зеленчук.
Свързани статии:
Двойки храни за супер здраве. Синергия в кухнята!
Как да се храним ако ни мъчи запек?
Източник: Здраве Да е
Коментари