Дълго време считана за зеленчук, който да ядем само в умерени количества или дори да избягваме (според ниско въглехидратните ентусиасти, например), царевицата всъщност е много добра за вашето здраве! Съдържа здравословна доза витамини от група В, магнезий, фосфор и е пълна с антиоксиданти. Царевицата е много здравословен избор! Царевицата също се смята за естествен начин за увеличаване на здравословната чревна флора, която е от съществено значение за предпазване от хронично възпаление.
Ето три добри причини да включите прясна царевица (или пуканки) в диетата си.
1. Царевицата е отличен източник на антиоксиданти.
Царевицата е пълна с фитонутриенти, които са източник на многобройни антиоксиданти, които включват:
- антоцианини;
- бета-каротин;
- кафеена киселина;
- кумарова киселина;
- ферулинова киселина;
- лутеин;
- сирингова киселина;
- ванилова киселина;
- протокатехинова киселина;
- зеаксантин.
Особено интересен и уникален за царевицата, е фактът, че за разлика от много други храни с високо съдържание на антиоксиданти, готвенето на царевицата, всъщност, увеличава количеството антиоксиданти, които се борят с рака. Проучване установява, че готвенето на сладка царевица увеличава антиоксидантната ѝ активност с цели 44 процента.
От особен интерес са фитонутриенти, известни като антоцианини, които са открити в лилавата царевица. Те са известни с това, че се борят със свободните радикали, които причиняват рак.
2. Царевицата е богат източник на тиамин и ниацин.
Тиаминът (витамин В1) е един от водоразтворимите В витамини. Той помага за преобразуване на въглехидратите в енергия, по-специално за мозъка и нервната система. Той също така помага на тялото за провеждането на нервните сигнали е от решаващо значение за когнитивната функция.
Ниацин, известен също като витамин В3, е друг витамин, който превръща въглехидратите в енергия. Също така е от съществено значение за здрава храносмилателна система, здрава кожа и функциониране на нервите.
3. Царевицата се бори с анемия.
Желязодефицитна анемия е изключително често срещано състояние, при което тялото не разполага с достатъчно желязо за своите червени кръвни клетки. Основните признаци и симптоми на желязодефицитна анемия включват:
- умора;
- виене на свят;
- недостиг на въздух;
- главоболие;
- бледа кожа.
Все пак добрата новина е, че желязодефицитна анемия е много лесно предотвратима и лечима. Включването на богати на желязо храни във вашата диета ще ви предпази от недостиг на желязо, причиняващ анемия, а ако имате този вид анемия, тогава яденето на богати на желязо храни ще ви помогнат.
Повечето хора се сещат за месо, когато става въпрос за богати на желязо храни, но има и много други източници, и царевицата е един от тях!
Не на последно място, пуканките са отличен начин да се наслаждавате на царевица – това е много здравословна закуска, зареждаща с полифеноли, които се борят с вредните свободни радикали.
Свързани статии:
Кои храни съдържат селен и защо е необходим на тялото ни?
Правила за здравословна вечеря
Източник: Био Поглед
Коментари