Всеки има някакво хоби или занимание, което прави с радост в свободното си време. Някои обичат да плуват, други да играят на шах, а трети предпочитат да изгледат някой хубав стойностен филм. Чудили ли сте с обаче понякога как тези дейности се отразяват на мозъка и паметта в дългосрочен план? Е, добрата новина е, че вече не е необходимо да гледате на хобито като средство за успокоение след дългия работен ден, изпълнен със стрес, а като на дейност, която има цел и ползи. Ето 6 хобита, които гарантирано ще ви направят по-умни, ако разбира се ги практикувате достатъчно дълго време:
1. Научете нов чужд език
Харесвате ли чуждите езици, държави и култури? Ако това е така, трябва да знаете, че можете да следвате спокойно тази своя страст като в допълнение разширите лингвистичните си способности. Знаете, че колкото по-рано започнете да учите език, толкова по-лесно ще ви се отдаде. Можете обаче да имате многобройни ползи дори да започнете по-късно.
Ученето на език ще развие остротата на ума ви и ще ви помогне да разрешавате сложните задачи, без значение от тяхното естество, с по-голяма лекота. С времето ще усетите благоприятното въздействие за мозъка си и дори ще започнете понякога да мислите на чужд език! Когато това стане значи сте постигнали целта си.
2. Играйте видеоигри
Важно е да отбележим, че това не важи за деца и тийнейджъри. Игрите, които те играят, в повечето случаи са изпълнени с насилие и нямат особено благоприятно въздействие. Има обаче много други видове игри. Играта на видеоигри подпомага координацията между ръцете и очите, което ще ви помогне в извършването на различни фини моторни дейности.
В същото време игрите подпомагат процеса на взимане на решение в критични ситуации – т.е. впоследствие в ситуации от реалния свят ще сте по-подготвени, ако се налага да взимате спешни драстични мерки по даден належащ въпрос. Това обаче важи най-вече за игри, създадени да тренират мозъка ви.
3. Занимавайте се с логически игри и гатанки
Харесва ли ви да решавате кръстословици или да играете судоку? Ако е така е добре да знаете, че научни изследвания са доказали, че тези дейности намаляват риска от развиване на деменция с 60 %. В същото време заниманията с логически игри подобряват значително паметта, което ще ви е от полза с напредването на възрастта.
В интернет има безброй програми, игри и дейности за трениране на ума. Ако ги комбинирате със здравословен начин на живот и храни, които подпомагат мозъчната функция, ще имате остър като бръснач ум и ще решавате проблемите с лекота.
4. Редете пъзели
Всеки обича да реди пъзели, дори понякога намирането на някое парче да е доста изнервящо. Пъзелите стимулират мозъчната дейност и имат положителен ефект над интелекта. Те донякъде отразяват реалността и решаването на проблемите от ежедневието – със сигурност ви се е случвало да се чудите дълго време къде е „парчето от пъзела“ в дадена житейска ситуация. Превърнете реденето на пъзели в свое хоби и със сигурност умът ви ще се запази свеж до дълбока старост.
5. Четете книги
Четенето е прекрасно хоби. По света са издадени милиони книги и човек не може да прочете дори 1 % от тях през целия си живот. Книгите ни предлагат чудесен начин да опознаем света без дори да мърдаме от фотьойла. Четенето поддържа ума ви фокусиран и в допълнение подобрява значително речника ви.
6. Научете се да свирите на музикален инструмент
Хората, които могат да свирят винаги са смятани за надарени и интелигентни. Както и ученето на език, свиренето също е добре да се овладее в по-ранна възраст – милиони хора по света обаче се научават да свирят на различни инструменти и като възрастни. Добрата новина е, че има немалко инструменти, които могат да се овладеят сравнително лесно.
Източник: lifespan.com
Още:
Как да развием заложбите в мозъка си, да увеличим интелигентността си и да отключим потенциала си
Как ежедневно да подобряваме здравето си чрез ПЛАЦЕБО
6 промени на съзнанието, които всеки един човек изпитва в момента – да, това важи и за вас
Коментари