Ацтеките и маите вярвали, че спирулината (синьо-зелено водорасло) укрепва и подмладява организма. Днес това водорасло е не по-малко употребявано, главно в Африка, Северна и Южна Америка. В България можете да я намерите под формата на хранителна добавка на прах, таблетки или капсули. Тя влиза в състава на питателни сокове и смутита пише сайтът Hera.bg.
Спирулината е синьо едноклетъчно водорасло, което някои наричат "най-питателната храна на планетата". Над 20% от кислорода на нашата Земя се дължи именно на водораслите, а изследвания твърдят, че приемът на различни видове водорасли значително снижава риска от висок холестерол, хипогликемия, високо кръвно налягане, астма, алергии и депресия. И не само това – хранителните вещества в тези водни „зеленчуци” са съчетани идеално по количество и полезност.
6 забележителни факта
Спирулината не изисква каквато и да било физическа или химическа преработка, за да стане годна за консумация т.е. тя е абсолютно натурален продукт – един от най-богатите естествени източници на антиоксиданти.
Съдържа 25 пъти повече витамин А от суровите моркови и 50 пъти повече нетоксично и лесноусвоимо желязо от суровия спанак. Това я прави изключително ценна за кръвта. Три пъти по-богата е на витамин Е от суровия пшеничен зародиш и пак толкова „напред” в съдържанието на протеини в сравнение с червеното месо. В състава й влизат над 100 хранителни съставки - около 60% висококачествен белтък, който съдържа всички незаменими аминокиселини.
Състав:
1 грам съдържа по-малко от 4 калории и почти никакъв холестерол
Богата на витамини - А, В1, В2, В6, В12, Е, минерали - желязо, калций, фосфор, магнезий, цинк, манган, йод, селен
Омега-3 и омега-6 мастни киселини
Силни пробиотични съединения
Фикоцианин – вещество, славещо се като мощен имуностимулант със силно антиканцерогенно действие
Фитонутриенти и каротиноиди, гама-линоленова киселина- понижаваща високото кръвно и холестерола
11 пъти „да” на спирулината:
- Неутрализира свободните радикали и така забавя процесите на стареене
- Бори се успешно с хроничната умора или пролетната такава
- Подобрява паметта
- Много подходяща за тези, които искат да редуцират теглото си и да изваят съвършена фигура- препоръчва се на спортисти, а и ще ви помогне да се приведете в така бленуваната пролетна форма – знаем, че зимните килца в този период започват да ни тревожат
- Подходяща е за вегетарианци, защото съдържа двойно по-големи количества протеини от соята и е идеална точно сега да пречистите тялото си от зимните токсини (избягвайки месните продукти за определен период), без да спирате да се снабдявате с необходимите ви протеини
- Може да я използвате като ефикасна превантивна мярка срещу така разпространените пролетни алергии
- Има защитен ефект върху черния дроб
- Облекчава симптомите на ПМС, артрит, различни кожни заболявания
- Осигурява ви по-здрави кости, зъби и нокти
- Подобрява еластичността на кожата и я омекотява- определено имате нужда след зимата, която „успешно” е направила епидермиса ви сух и груб
- Помага при хипогликемия, анемия, подагра, язва, както и различни болести на сърдечно-съдовата система
Важно:
При заболявания като лупус и множествена склероза е добре да я избягвате. При бременност също. Хубаво е да се консултирате със специалист относно приема й. Ако все пак решите да си я изпишете сами, помнете, че не бива дневната ви доза да надвишава 400-500 мг.
Ако сте напълно здрави и искате просто да помогнете на организма си да се приспособи към новия сезон, не забравяйте за това растение. Наричат го "зелена енергия" и най-големият дар на морето. Ще се убедите, че тази му „слава” не е случайна!
Още:
Топ 10 здравословни ползи на женшена
Пролетно здраве - ползите от копривата, спанака, дивия чесън и киселеца
Какво е нужно да знаем за ходенето по голямата нужда?
Коментари