Наричат женшена "цар на билките" още от преди 5000 години. На китайски името му означава „човек-корен”, а латинското му наименование произлиза от гръцката дума "Panakos", която означава „лечение на всичко”. Лечебната му сила се дължи на факта, че той е адаптоген - вещество, което повишава устойчивостта на организма към стрес и подобрява общото здраве - както физическо, така и психическо. Билката е особено полезна при хронична умора, липса на енергия и жизненост, загуба на концентрация, загуба на тонус, слаба памет, както и по време на възстановяване от заболяване.
Открийте силата на още един природен адаптоген: Домашна аптека – универсалното Алое вера
Най-важните действащи съединения в женшена се наричат гинсенозиди - субстанции, които увеличават свойствата на хемоглобина да се свързва с кислорода, а с това се подобрява снабдяването с кислород на органите. Нека разгледаме по-подробно какви ползи за здравето има коренът:
Намалява психическия стрес. Съдържащите се в женшена гинсенозиди могат да повишат бдителността и работата на ума. Билката е отличен анти-депресант. Приемайте една капсула женшен или чаша чай от женшен три пъти седмично, ако сте напрегнати или преуморени.
Помага при диабет тип 2. Няколко изследвания са показали, че женшенът може да понижава нивото на кръвната захар при хора с диабет тип 2. Проучване в Америка установява, че пациенти, който са приемали 3 грама женшен дневно, са понижили нивото на кръвната захар с 59,1 %, в сравнение с лицата, които са получавали плацебо. Въпреки това, не е установено какви взаимодействия може да има билката с лекарствата за диабет, затова трябва да се консултирате с лекар.
Стимулира имунната система. Женшенът увеличава броя на белите кръвни клетки и антитела в кръвта, които помагат да се борите с настинки и други инфекции. В сравнително проучване, при хора, които са приемали женшен в продължение на 12 седмици, броят на настинки и заболяване от грип са спаднали с две трети в сравнение с плацебо група.
Научете и за други природни средства за стимулиране на имунитета: Азиатските гъби – медицинско чудо
Предпазва от рак. Смята се, че гинсенозидите забавят растежа на раковите клетки. При 5-годишно наблюдение на 4634 души се установило, че тези, които редовно са приемали женшен имат намален риск от развитие на рак на белия дроб, черния дроб, яйчниците, панкреаса и на стомаха. Ако сте диагностицирани с рак, е важно да се консултирате с вашия лекар преди да започнете да приемате женшен!
Понижава холестерола. Установено е, че женшенът намалява нивото на LDL (лошия холестерол) нива, но все още не е изяснен процесът на въздействие. Открийте още начини Как да контролираме нивото на холестерола в кръвта без лекарства
Облекчава умората. Женшенът се бори с умората и укрепва нервната система. Ефектът му е регистриран в голямо проучване над британски медицински сестри, които работят на смени. Оказало се, че умората при тях намаляла, а настроението им се повишило. Препоръчва се по една чаша на женшен чай дневно. Капсули и тинктура състави могат да бъдат използвани. Трябва да се прави почивка от една седмица на всеки 5 седмици, за да се предотвратят нежелани реакции от дълга употреба като превъзбуда и безсъние.
Увеличава издръжливостта. Освен че облекчава умората, адаптогенът подсилва енергията и затова е популярен тоник за спортисти.
Стимулира мъжката сексуална функция. Женшен отдавна се използва при проблеми с потентността. Клинични проучвания са показали, че той може да улесни ерекцията, да увеличи производството на сперматозоиди, както и качеството на сперматозоидите.
Подпомага храносмилателната система. Коренът е чудесен лек за лечение на стомашни заболявания като диария , липса на апетит, гадене, повръщане и нарушено храносмилане. (Голяма част от тези проблеми се дължат на НОРОВИРУСИТЕ)
Подобрява сърдечно-съдовите заболявания. Друга полза за здравето от редовната консумация на женшен е способността му да спира тромбоцитната агрегация, която може до доведе до образуване на тромби и до запушване на важна артерия. Трябва да се отбележи, че тонизиращият ефект на билката може да влоши състоянието на хипертония.
Най-ефективно може да ползваме ценните субстанции на женшена като дъвчем изсушени или пресни кълнове (както китайците) или да приготвим напарки и чайове. Препоръчваната доза е от 0,5 до 2 грама от кълнове дневно, което отговаря на 1 до 5 тънки лентички. Обикновено една лъжичка сушен корен се залива с вода с температура 96 °C и се запарва от 4 до 7 минути.
Коментари