Потенето… обикновено го свързваме с неприятна миризма, физическо натоварване или непоносима жега. Е, жегите вече са факт (сега остава само и да спре да вали), така че щем не щем предстои сезон на активно потене. Възможно ли е обаче тази неприятна за повечето хора функция на организма да ни помага по някакъв начин? И изобщо:
Какви ползи има от потенето и защо е важно да се потим?
В организма ни има два вида потни жлези: екринови – които са разположени по цялото ви тяло и апокринови – разположени на скалпа на главата, подмишниците и гениталиите. Въпреки че много хора пренебрегват ползите от потенето, те изобщо не са за подценяване. Потенето помага на тялото ви:
• Да поддържа оптимална температурата на организма и да го предпазва от прегряване
• Да изхвърля токсини, което от своя страна поддържа имунната система и предпазва от натравяне
• Да се отърве от вирусите и бактериите, които не могат да живеят на тепература по-висока от 37 градуса по Целзий
• Да изчисти порите на кожата и по този начин автоматично да премахне черните точки и акнето
Знаете ли че:
• Имате между 2 и 4 милиона потни жлези? Именно техният брой определя колко точно ще се потите.
• Жените имат повече потни жлези от мъжете, но пък потните жлези на мъжете са по активни.
• Потта, отделяна при физически упражнения и тази при стрес са различни по химичен състав. Потта, отделяна при стрес, има по-неприятен мирис.
•Средно човек отделя над 1000 литра пот годишно.
• Фразата „потя се като прасе“ всъщност е лишена от смисъл, тъй като прасетата не се потят особено много и поради това имат нужда да се овъргалят в кал с цел да се охладят.
• Потенето се контролира автоматично от нервната система и не се поддава на съзнателен контрол. Определени емоции като притеснение, яд или страх обаче могат да ви накарат да се потите повече.
Потенето се бори с инфекции на кожата и намалява камъните в бъбреците
Потта, произведена от екриновите жлези (тези по цялото тяло), съдържа антимикробния пептид дермицидин. Този пептид намалява броя на бактериите по кожата и понижава риска от кожни инфекции. Едно проучване дори доказва, че в потта на хората с атопичен дерматит и други кожни инфекции, обикновено липсва дермицидин, което намалява значително вродената защитна функция на кожата. Друго проучване открива, че хората, които тренират и съответно се потят повече, имат по-малък шанс да получат камъни в бъбреците.
Потенето детоксикира организма
Изследователи са открили следните начини, по които потенето помага на детоксикацията:
• Чрез потта се изхвърлят вредни метали като кадмий
• Сауните са добър терапевтичен метод за премахването на тежки метали от организма
• Потенето е най-добрия начин за изхвърляне на живак от организма
• Потенето премахва BPA (химичен замърсител, който се съдържа в много различни продукти и вреди на ендокринната система) от организма
Друг интересен факт, който може би малко хора знаят, е, че потенето помага за намаляването на неприятната телесна миризма. Да, правилно прочетохте. Причината е много проста – миризмата на потта идва от токсините, които се изхвърлят с нея – това НЕ е вашата естествена миризма! Ако започнете да живеете изцяло естествен начин на живот, без да поемате каквито и да било токсини, потта ви ще спре да мирише.
Естествени начин за повече потене
Всяко едно физическо упражнение ще ви накара да се потите повече. Можете да увеличите потенето по безопасен начин и чрез стоене в сауна. Сауните с инфрачервени лъчи са изключително полезни, тъй като нагряват тъканите в дълбочина и по този начин ускоряват метаболизма.
Важно е да имате предвид, че потенето, особено ако е по-интензивно, ще доведе до сериозна загуба на течности и ценни електорлити. В този случай е добре да пиете кокосова вода или вода с малко хималайска сол в нея. За целта добавете четвърт чаена лъжичка сол в четири литра филтрирана изворна вода.
„Потта е парфюмът на постиженията“
Още:
Храни, които причиняват миризма при потене
Храни, които карат рака да „гладува”
Източник: fitness.mercola.com
Коментари