Блог

Български специалисти отрекоха закуската

Български специалисти отрекоха закуската

 

Двама български специалисти по хранене, д-р Людмила Емилова и д-р Георги Гайдурков, изразиха мнение в един от сутрешните блокове, че закусването не е естествен навик и има вредни последици. 

 


Според д-р Емилова, „пропагандата“ за сутрешното хранене е започнала след Втората световна война, когато хората масово гладували. „Преди това българите нямали традиция да закусват“, каза тя и посочи, че занимаващите се предимно със селскостопанска работа нашенци не са имали време да закусват. Освен това, когато човек хапне, го наляга на сън.

 

 

Д-р Емилова обясни, че в диапазона от 4 ч. сутринта до 12 ч. на обяд в организма тече процес на изчистване на токсините. Ако по това време изядем нещо, което изисква храносмилане, този процес спира, защото енергията се пренасочва за обработка на храната. Ако ни се дояде сутрин, можем да приемем неща, които не изискват храносмилане -вода, чай, фреш, плодове.

 

 

Освен това, според нея, яденето сутрин води до по-голям апетит на обяд и увеличаване количеството на храната през следващите хранения.

 

 

Според д-р Георги Гайдурков тази формула зависи от режима на човека. Вероятно китайците, автори на поговорката „Закуската изяж сам, обядът раздели с приятели, а вечерята дай на враговете си“, са ставали много рано сутринта за работа и за тях фактически закуската се явява като обяда за нас.

 

 

„Най-важно е да усетим яде ли ни се“, каза той. Болките в корема и „пристъргването“ не са признаци за глад, а по-скоро симптоми на стомашни разтройства. „Трябва да можем да разпознаем истинския глад“, каза той.

 

 

„Със ставането обикновено всеки здрав човек няма апетит. Това ще го видите при децата“, посочи д-р Гайдурков. Освен това е много важно и какво ядем като качество. Диетолозите отдавна са отхвърлили баничката с боза, яйца с бекон, мекици и т.н. като варианти за закуска.

 

Свързани статии: 

 

Д-р Емилова: Закуската е противоестествена

 

Над 60% от българите не закусват

 

Гезъндхейт: перфектната закуска

 

Източник: Здраве Да Е

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
Предишна статия
Защо кърменето е важно?

Защо кърменето е важно?

Следваща статия
Висок холестерол? Обърнете се към ечемичената трева

Висок холестерол? Обърнете се към ечемичената трева

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар