Всички от нас имат опит със случайни и загадъчни болки в някакъв момент от живота ни. Често те отшумяват по същия мистериозен начин и бързо забравяме за тях. Ако сте шофьор, ще знаете, че появил се внезапно шум от автомобила рано или късно ще доведе до по-сериозен проблем. Тогава защо не обръщаме внимание на „безпричинните” болки?
Ето някои мистериозни болки, които не бива да игнорирате:
Болка при инфаркт. Вероятно не знаете, че болка в гърдите не е единствения признак за проблем със сърцето. Да речем, тренирате усилено в горещ летен ден, спирате да избършите обилната пот и внезапно челюстта започва да ви боли. Вероятно сте спали на криво или е от стреса на работното място...? За съжаление, болката в челюстта може да е знак, че сърцето е под стрес и тя може да послужи като предупреждение за предстояща или протичаща в момента сърдечна атака. Болката от инфаркт често се появява на места, различни от гърдите: рамото, ръката, корема, долната челюст или гърлото. Не игнорирайте тази болка! Потърсете професионална консултация с кардиолог.
Болка в долната част на гърба е една от най-честите болки, с които се сблъскваме, и поради тази причина често я игнорираме. Физическо натоварване и неправилна стойка са вероятни обяснения, ако причината е заболяване на опорно-двигателния апарат. Вижте още по темата в Столът – моя враг и Как да избегнем болката в ставите или живот без остеоартрит.
Но понякога болката в кръста е симптом, свързан с бъбреците. Болката може да се отнася до образуването на бъбречни камъни и обикновено да премине (болезнено) сама по себе си. Но ако някой бъбрек е възпален, той ще набъбне, причинявайки дискомфорт в долната част на гърба. Ако бъбречен тумор е нараснал достатъчно, той също може да предизвика болка в съшата област. При съмнения за проблеми с бъбреците се обърнете към нефролог или уролог.
Винаги трябва да получите болки в гърба проверени, тъй като игнорират проблемите с гърба си могат да станат хронични проблеми, които само влошават с течение на времето. Да бъдеш бдителен за намиране на причината за болка в долната част на гърба може да спаси бъбреците - и живота си.
Когато стомахът започне да се бунтува след като сме яли развалена храна, причината за дискомфорта е ясна. Но друг път няма привидно обяснение за болката в корема. Торсът е оживено място и необичайната болка в коремната област може да бъде знак за редица проблеми с близките органи като бъбреци, белите дробове или матката. Болка в долната дясна част на корема може да означава, че вашият апендикс е възпален и това е спешно състояние.
Коремна болка горе в дясно може да е сигнал за проблем с жлъчния мехур. Коремна болка в горната част (заедно с болка в горната част на гърба) може да е признак за възпаление на панкреаса. Коремната болка също може да се дължи на запушване на червата. Ако не се лекува веднага, това състояние може да доведе до смърт на чревната тъкан и други проблеми. И най-накрая, подуването на черния дроб може да се дължи на хепатит и често причинява мъчителна болка в корема. Ако имате необяснима , повтаряща се или внезапна болка в корема, консултирайте се с вашия лекар веднага.
Болки в прасците могат да се обяснят с дълго изкачване на стълбите, но когато те не са свързани с някакъв вид нараняване - може да означава, че имате проблеми с кръвоносните съдове на краката. (Разширени вени – няма застраховани). Понякога могат да се образуват съсиреци поради разкъсване на вена, повреда на клапа на вената или нараняване на крака. Получава се дълбока венозна тромбоза ( ДВТ). Болката произтича от наличието на съсирек, който причинява блокиране на кръвния поток и подуване.
Ако съсирекът се освободи и премине през тялото ви (емболия), той може да блокира артерия в белите дробове (белодробна емболия) или в мозъка ( да причини инсулт). Това обикновено не се случва, но състоянието може да бъде много сериозно и потенциално смъртоносно. Лекарите обикновено предписват антикоагуланти и наблюдават съсирека. Наднорменото тегло и тютюнопушенето увеличават риска и тежестта на ДВТ.
Ако дълго време сте стояло с кръстосани крак, вероятно сте имали почти болезнено изтръпване, причинено от намаленото кръвообращение. Но ако усещате подобни симптоми като изтръпване, мравучкане и парене в крайниците, без да сте сгънати като геврек пред телевизора, то това може да е признак за периферна невропатия. Неодходимо е да се обърнете към невролог.
Периферната невропатия има много причини - диабет , злоупотреба с алкохол, дефицит на витамин В12 и други заболявания като херпес зостер. Наранявания, инфекции и токсини също могат да причинят увреждане на нервите. Аспирин и други аналгетици могат да облекчат състоянието, но те само ще маскират първопричината. Ако страдате от диабет, контролирането на кръвната захар ще предотврати по-нататъшно увреждане на нервите (наред с други усложнения, които произтичат от това заболяване ) и могат да се подобрят съществуващите симптоми на периферна невропатия.
Научете за още един причинител на мистериозни и необясними болки: Фибромиалгия
Коментари