Преди 5 години изследователски екип в Шотландия предприема невъзможното начинание да създаде кръвни клетки в лабораторни условия. Днес те вече имат готов продукт, който може да бъде преливан на пациенти пише в. 24 часа.
По думи на изследователя от Единбургския университет изкуствената кръв може коренно да промени начина, по който клиниките прилагат животоспасяващата терапия. Според Американския Червен кръст повече от 41 000 дарения на кръв са необходими на ден. Причината е, че на всеки две секунди някъде се налага преливане.
Разработването на изкуствена кръв ще реши и проблемите с предаването на инфекции и липса на кръв на преливане, каквито се срещат основно в развиващите се региони.
Директорът на проекта Марк Търнът заяви, че опитите върху хора са планирани за 2016 година. До последното десетилетие изследванията в областта на изкуствената кръв се фокусираха най-вече върху разработването на заместители на кръвта, които не съдържат истински кръвни телца, а се ограничават до доставянето на кислород в кръвоносната система. Тези вещества са полезни, особено при спешни случаи, но носят със себе си и рискове от опасни за живота усложнения.
Червените кръвни телца се произвеждат от уникален клас стволови клетки. Тези клетки „майки“ имат способността да формират всеки вид кръвни клетки. Може да се каже, че те служат като изходящ програмен код, от който се произвежда кръвта в тялото.
Методът на Търнър използва подобни стволови клетки, поставя ги в условия, имитиращи тези в тялото и ги кара да генерират универсалната кръвна група “0” отрицателна, рядка група, която се среща при не повече от 8 процента от световното население. Основното предизвикателство пред шотландския екип сега е да усъвършенства метода си, за да може да произвежда достатъчно количество червени кръвни телца.
Свързани статии:
Рискове за здравето според кръвната група
Как да пречистим кръвта си по естествен начин
Как да контролираме нивото на холестерола в кръвта без лекарства
Коментари