Изненада: за да се възползваме от максимум антиракови ползи от броколите, трябва не само да ги подложим на “парна баня”, но подобно на чесъна преди готвенето е добре да ги нарежем на парчета и да ги оставим да постоят. Това заключение на американски учени обръща предствата ни, че под въздействие на въздуха и топлина винаги се губят най-ценните вещества.
Изискването розичките да се режат на половинки и дори на четвъртинки е много важно, ако ще се готвят. Причината да направим това, е повече от респектираща - има сериозни основания да се смята, че това засилва противотуморните възможности на зеленчука. Но не се отказвайте и от сурови броколи - най-топлите изследвания намират, че комплекс от вещества в тях имат потенциал да се борят с бактерията, която причинява язва - хеликобатер пилори.
Когато розичките са разделени на малки парчета, се нарушава целостта на много повече клетки и така се активира ензим, наречен мирозиназа. Той кара някои от съдържащите се в броколите серни съединения като глюкозинолати да се трансформират в други - изотиоцианати.
Според изследователи последните вещества имат антиракови свойства, които не се установяват при в глюкозинолатите. Прочуванията очертават и конкретните механизми, според които промени в клетъчните ДНК процеси повишаван защитата от тумори.
Ефектът от активираната от наразяването на зеленчука мирозиназа може допълнително да се форсира чрез включване на аскорбинова киселина (витамин С). Най-полезно е това да стане чрез поръсване на розичките с малко лимонов сок, който е отличен източник на допълнителен витамин C.
Нарязването е особено нужно преди готвене, защото за 5-6 минути преди термичното въздействие ценният ензим ще е успял да преобразува серните съединения в още по-ценни. Нещо, което в тенджерата няма да се случи.
Ендокринолози предупреждават, че същите противоракови съединения - изотиоцианатите, могат да понижат функцията на щитовидната жлеза при определени обстоятелства. Затова препоръчват диетата при всеки конкретен случай да бъде обсъдена с лекуващия лекар.
Броколите са полезна храна в рамките на разнообразното и пълноценно хранене. Те не трябва да се подценяват като източник на важните за имунната система сулфорафани и много витамини. Особено полезни са те за пушачите, каза д-р Цветанка Янакиева - специалист по спортна медицина и хранене.
Толкова често чуваме, че броколите са суперполезен зеленчук, че не обръщаме внимание на призива поне два пъти в седмицата да ги включваме в храненето си. А ако все пак го правим, не си даваме труда да му придадем добавена стойност с най-подходящата кулинарна обработка. Третата грешка е да приложим към зелените розички правилото, че най-добър е суровият зеленчук.
Броколите са сред малкото изключения, при които заради макар и щадяща топлинна обрабатка се жертват част от някои полезни вещества, но крайният ефект е със знак плюс, защото се увеличава тяхната усвояемост или се засилват ефектите от други съставки на зеленчука.
В случая става дума за защитните ефекти, с които броколите подпомагат сърцето и кръвоносните съдове. Те са налице и в суровите розички. Но кратко варене на пара засилва потенциала на зеленчука да понижава холестерола, а с това и риска за инфаркт и инсулт. Щадящата термична обработка не само подобрява вкуса, но и създава условия при храносмилането растителните влакна (фибрите) да се свържат трайно с жлъчните киселини. По сложен метаболитен механизъм това води до понижаване на холестерола. Той е жизненоважен за организма, но само докато е в норма, след това става предпоставка за стесняване на кръвоносните съдове. Ефектът от редовното ядене на броколи се оказвал сравним с този от популярни медикаменти за понижаване на холестерола.
Важно е топлинната обработка да е варене на пара
от умерено вряща вода за не повече от 4-5 минути,
за да се запази по-голямата част от чувствителния на топлина витамин С. Според често цитирано през последната година американско изследване макар да има повече витамин С в суровите броколи, организмът го усвоява по-добре, след като розичките са третирани на до100-градусова пара.
При проучването е сравнена бионаличността (как се усвоява веществото, в случая - витамин С) от равни количества портокалов сок и броколи, които базово имат близки стойности. И изненадващо се оказало, че организмът абсорбирал по-малко витамин С, когато зеленчукът бил изяден суров.
Броколите имат силно детоксикиращо въздейстие върху организма - главно чрез ефекта си върху черния дроб. Изследователи наскоро откриха, че това се дължи на комбинация от 3 глюкозинолатни вещества. Триото улеснява изхвърлянето на ненужните вещества от тялото чрез неутрализиране и елиминиране на токсините. Дори има хипотеза, че
подпомага стабилността на ДНК в клетките
и така ги предпазва от мутации.
Броколите може да ни съдействат да компенсираме дефицита на витамин D - проблем, който взима епидемични размери особено през зимата, когато слънцето не е достатъчно да синтеза на веществото в организма. Недостигът води до много проблеми, сред които е и отслабването на имунната система - наша основна защита от болестите, включително най-тежки като рака. В красивия зеленчук има големи количества витамин К и провитамин A (бета-каротин), които в комбинация съдействат за набавяне на витамин D.
Последните проучвания на ползите от зеленчука зеленчука отварят вратата за бъдещи
изследвания за ползите от броколите
в хипоалергенни диети.
Това става, след като се установи, че флаваноид с уникални качества в броколите - кемпферол, действа като противовъзпалително “хапче” при свръхреакции на организма към по принцип безобидни вещества.
Д-р Цветанка Янакиева:
Укрепват имунитета, защитават пушачите
Броколите са полезна храна в рамките на разнообразното и пълноценно хранене. Те не трябва да се подценяват като източник на важните за имунната система сулфорафани и много витамини. Особено полезни са те за пушачите, каза д-р Цветанка Янакиева - специалист по спортна медицина и хранене.
Броколите са отличен източник на витамин К, витамин С, хром и фолиева киселина. Те осигуряват и диетични фибри, пантотенова киселина, витамин В6, витамин Е, манган, фосфор, холин, витамин В1, каротеноиди, калий и мед. Броколите са добър начин да си осигурим прилични количества магнезий, омега-3 мастни киселини, протеини, цинк, калций, желязо, ниацин, селен.
За хората, които искат да свалят килограми, този зеленчук е предимство с малкото си калории - в една нормална порция има не повече от 60.
Свързани статии:
Роднините на зелето пазят от опасни болести
Варенето на броколите унищожава свойствата им за борба с рака
Зеленчукът „суперзвезда” и „тайния” начин на консумация
Източник: 24 часа.bg
Коментари