Блог

Насаме с болката

Насаме с болката

Защо възрастните хора остават насаме с болката си, когато нямат близки. Кой трябва да уведоми социалните и защо в продължение на 4 дни спешни екипи идват и си отиват, когато жена с тежки заболявания лежи обездвижена в дома си. Отговорите потърси екип на “По света и у нас”, който успя с помощта на спешна помощ все пак да закара жената в болница.

 

Историята на 85-годишната агонизираща Василка не е затъмнена само в кадрите, които излъчваме. Подобни истории си остават замъглени изобщо. Жената няма близки. Просната на земята в апартамента й я откриват съседите. Звънят на спешна помощ. Оттам в продължение на няколко дни изпращат няколко екипа.

 

- Втори път ги викнахме,  – разказва съседката Мария Христова. – Вика: ами не може, казва, да я вземеме. Тя си е за социални.Вика: Оправяйте си бабето, то си е за тук, вие да си го гледате. И си отиде човекът.

 

На четвъртия ден екип на бърза помощ все пак взима жената и я кара в Пирогов. Екипите на спешна помощ обаче продължават да са 12 за цяла София и околните населени места. А задачата им всъщност е да помагат на хора, които се нуждаят от спешно транспортиране до здравно заведение, а не от спешни социални грижи.

 

- Доста голям е процента на случаи, които не касаят реално намесата на спешна медицинска помощ, – казва д-р Пламен Паликарски, лекар от Спешна помощ. Това са обикновено хронично болни, с които по принцип би трябвало да се занимават колегите лични лекари. Може би един от всеки седем или осем случая има някакъв социален, а не здравословен проблем.

 

Социалните работници са тези, които би трябвало да полагат специални грижи за самотни болни ,ако самия възрастен пожелае. A мнението му вероятно трябва да се потърси преди да е загубил разсъдък. Къде се пропуква системата и защо  никой не поема отговорността, че жената е агонизирала  4 дни. 17 години възрастната Василка е разчитала единствено на съседката си. А информация за състояние й социалните никога не са имали. Радка Борисова, началник-отдел “Социално подпомагане” в община “Сердика” казва, че те  обслужват около 250 хиляди човека на територията на Сердика и Надежда, а нейният отдел е от 10 човека.

 

Предложението – домоуправителите да подават сигнали за възрастни хора, които нямат близки, предлагат от социалните служби. Това обаче не би било ефективно, ако хората живеят в къща, например. Равносметката – Василка ще остане в Пирогов със съмнения за инсулт и бъбречна недостатъчност и по празниците. А ние ще проследим дали социалните ще я посещават, когато се прибере вкъщи. А други случаи на самотни възрастни хора има много. Показва го тенденцията за застаряване на население у нас. Остава отворен въпросът кой кого трябва да уведоми, когато хората вече трудно взимат решения сами.

 

Още статии:

Страшни последици от лечението на кореновите канали?

Химията, с която се храним

Пшениченият хляб враг номер 1 за здравето?!

 

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
снимка
снимка: Alamy
Предишна статия
Тайните на зелената ябълка

Тайните на зелената ябълка

Следваща статия
Нов метод за лечение на дископатии

Нов метод за лечение на дископатии

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар