Средният потребител днес е затрупан от избори, когато става въпрос за масла за готвене. Повечето магазини (включително магазините за здравословни храни) на Запад са пълни с масла от различни цветове, вкусове и произход, и може да бъде трудно да се разграничат здравословните от нездравословните.
Най-важният фактор, който трябва да се обмисли при избора на масла не е само дали олиото е безопасно и питателно в непреработен вид, но също така, дали то остава безопасно и питателно след излагане на високи температури. За съжаление, много масла – включително и здравословни такива, като рибено и ленено масло – са богати на полиненаситени мазнини, които имат ограничена устойчивост на окисление и гранивост, и могат да произвеждат причиняващи рак свободни радикали при нагряване.
Въпреки това, маслата, които са с високо съдържание на наситени и мононенаситени мазнини са едновременно питателни и изключително устойчиви на нагряване, което ги прави отличен избор за готвене. Най-добрите от тези здравословни масла, са изброени по-долу:
Кокосово масло
Има много причини защо експертите по естествено здраве считат кокосовото масло за царя на маслата за готвене. Освен че е едно от най-устойчивите масла при високи температури (около 90 процента от неговите мастни киселини са наситени), кокосовото масло е богато на лауринова киселина, особено полезна мазнина с доказани антимикробни, противогъбични, антибактериални и антивирусни свойства.
Освен това, едно проучване, публикувано в списание Липиди, открива, че приемът само на 28 грама кокосово масло дневно може да помогне да се предизвика загуба на тегло. Кокосовото масло изглежда е особено ефективно при премахване на коремни или „висцерални“ мазнини, наистина лоши тлъстини, които се прилепват към нашите вътрешни органи и допринасят за високо кръвно налягане, диабет тип 2 и сърдечно заболяване.
Най-здравословният вид кокосово масло е сурово, екстра върджин кокосово масло – видът, който всъщност мирише на кокосови орехи. Рафинираното кокосово масло обикновено е избелено или деодоризирано, и макар че все още остава стабилно при нагряване, то съдържа компрометиран профил на хранителни вещества.
Зехтин
Основна част от средиземноморската диета екстра върджин зехтинът е едно от най-здравословните масла в света и е свързано с многобройни ползи за здравето. Например, преглед, представен в Nutricion Hospitalaria, показва, че една от основните мастни киселини в зехтина, олеиновата киселина, притежава значителни противовъзпалителни свойства. Изследване, публикувано в Proceedings of the National Academy of Sciences, също така показва, че олеиновата киселина е отговорна за добре познатата способност на зехтина за намаляване на кръвното налягане.
Обаче, не става ли токсичен зехтинът, когато се изложи на топлина? Всъщност, това често срещано погрешно схващане, което е широко налагано от традиционните медии, бе опровергано от няколко проучвания. Проучване, публикувано в Journal of Agricultural and Food Chemistry открива, че зехтинът, който се състои от около 75 процента мононенаситени мазнини, остава сравнително стабилен при ниски до средни-топлинни температури и е напълно безопасен за готвене.
Други здравословни масла
Други здравословни масла, които остават здравословни, когато се нагряват, включват палмово масло, сусамено масло, масло от авокадо и масло от макадамия (макар че маслото от макадамия трябва да се използва само при ниско и средно топлинно готвене). Животински продукти като краве масло, гхи и свинска мас също са превъзходни помощи за готвене, които са били част от нашата естествена диета в продължение на векове.
Свързани статии:
Тайните на зехтина и някои негови нетрадиционни приложения
Удивителните здравословни качества на кокосовото масло
5 чести грешки в кухнята, от които дебелеем
Автор: biopogled.com
Коментари