Близо 577 000 българи имат захарна болест. А всеки трети от тях (или 30%) не е диагностициран и не се лекува, показват тревожни данни от изследване, проведено през 2012 г. съобщава в. Труд. Други 222 000 българи са в преддиабетно състояние. Затова при тях профилактиката е от изключително значение, за да може всяко влошаване на състоянието им бързо да бъде овладяно. Друга негативна тенденция е, че се повишават случаите на захарна болест (тип 1) сред децата. А ако диабет тип 2 (възрастовият) преди години се отключваше след 50-55-годишна възраст, сега се открива и при 40-годишни.
Заболяването се диагностицира чрез изследване на кръвната захар, добре е да се прави на 6 месеца. За нормално се смята, ако захарта е между 3,9 милимола на литър (mmol/l) и 5,5-6,1 mmol/l. Американската диабетна асоциация поставя тавана на 5,5mmol/l , а Световната здравна организация - на 6,1mmol/l.
Когато кръвната захар е под 3,9 mmol/l, говорим за хипогликемия. Ако тя се наблюдава при хора, които нямат диабет, в зависимост от общото им състояние тази ниска стойност може да се понася добре от организма. Но ако има чести хипогликемии (пак при здрави хора), тогава вече се налага да се открие причината за възникналия проблем. Ако стойността на захарта падне под 2 mmol/l, това може да издава тумор на панкреаса - т.нар. инсулином, когато жлезата произвежда много инсулин и това води до ниската кръвна захар.
Ако при болни с дългогодишен диабет кръвната захар падне под 3,9 mmol\l - много е вероятно те да не усещат нищо. Други като тях обаче може да започнат да се изпотяват, стават раздразнителни, наблюдава се безпричинен смях.
Принципно на кръвната захар влияят външни фактори като стрес, понижена двигателна активност, хранене, както и вътрешни фактори като хормоните. С две думи процесът на регулация на кръвната захар е много сложен.
Какво обаче издават повишените нива - т.нар. хипергликемия? Симптомите са различни - от необичайна жажда до отслабване и често и обилно уриниране. Но те се изразяват при по-значими хипергликемии. Възможно е също да се отключи сърбеж по гениталиите, трудно заздравяване на рани, склонност към инфекции, поява на гъбички по ноктите на краката, които карат пациента да потърси лекар и точно така се установява диабетът.
Още: Как да се предпазим от проблеми с жлъчката
Уязвими групи за заболяването са затлъстелите, хората, които се хранят неправилно, тези, които имат генетична предразположеност или които пият медикаменти, повишаващи кръвната захар и секрецията на инсулин. Заплашени са и българите, преживели трансплантация, тъй като им се дават имуносупресори и кортикостериоди. Или жените по време на бременност. При тях се наблюдава т.нар. гестационен диабет.
Често пациентите ме питат дали някои професии носят по-голям риск от развитие на диабет? Няма специално направени изследвания, но все пак това са занаятите, при които има огромен стрес, с невъзможност за правилно хранене и при които се стои с часове на бюро или на крак. Т.е. в повишена опасност са лекарите, пилотите, чиновниците, журналистите, дори сервитьори и бармани.
Още: Домашна аптека – универсалното Алое вера
Кръвната захар може да се повиши и при оперативни интервенции, при инфекциозни и възпалителни заболявания. А след като се овладеят те, трябва да се уточни какво е състоянието на въглехидратната обмяна - това става чрез т.нар. глюкозен тест. Няколкократно измерена кръвна захар над 11,5-12 mmol/l вече издава диабет.
Българските лекари като своите колеги от ЕС разполагат със съвременни медикаменти, с които контролират диабета. Най-модерното лечение, независимо срещу кой тип захарна болест е, се осъществява чрез инсулиновите помпи.
Още: Как да се предпазим от фатално заразяване с тетанус
В ЕС здравните фондове ги покриват напълно или само консумативите им. У нас не се поема нищо.
Коментари