Блог

Как да се предпазим от фатално заразяване с тетанус

Как да се предпазим от фатално заразяване с тетанус

Много от нас виждат като виновници за заразяване с тетанус ръждясало парче метал като стар пирон, но истинският виновник се крие в самата земя. Тетаничната бактерия и нейните спори са широко разпространени в природата. Те попадат в почвата чрез изпражненията на тревопасни животни. Така че, докато можете да получите тетанус от ръждясал инструмент в градината, бактериите реално са в мръсотията върху инструмента. Микроорганизмите не са устойчиви на външната среда, но спорите, които образуват могат да останат заразоспособни в почвата в продължение на десетки години.

 

На почти всеки се е случвало да потърси лекарска помощ заради рана от удар, порязване, охлузване. Първото нещо, което лекарят прави освен обработката на раната, е да предложи ТАП за тетанус. По принцип пациентът има право на избор, но е най-добре да не отказва инжекцията. Защо?

 

Тетанус е една от най-тежките инфекциозни болести. Тя се причинява от бактерии - клостридиум тетани, които отделят силно токсично вещество (екзотоксин), увреждащо нервната система и червените кръвни телца. Попадналият в организма причинител се размножава, токсинът достига до мозъка и нарушава предаването на импулсите до мускулите. В началото се появява спазъм или гърч на дъвкателната мускулатура със силно стягане на челюстите – мимиката на лицето силно се изкривява. Говорът и дъвченето се затрудняват извънредно много. По време на тетаничен гърч тялото е опънато дъговидно и само главата и петите служат за опора. Болният е в пълно съзнание, което прави гърчовете още по-мъчителни.

 

Според медицинските данни болестта има  фатален край при 50% от възрастните и 90% от новородените.  За щастие случаите на тетанус  са намалели с 95 % след въвеждане на задължителното ваксиниране – имунизация на новородените и реимунизации от вашия общопрактикуващ лекар през 10 г ( на 25, 35, 45 години и т.н.). При нараняване профилактично се прилага тетаничен анатоксин - ТАП при имунизирани лица, ако от последната имунизация са изминали повече от 6 месеца.  Проучване показва, че около 60 процента от възрастните не знаят кога последно са били ваксинирани срещу тетанус и само 20 на сто от тях са заявили, че са получили ваксината в рамките на последните 10 години! (Странични реакции при инжектирането на тетаничен анатоксин: възможно е подуване, зачервяване, болка в мястото на апликацията, понякога болката е и на по-широка площ. Допустимо е леко общо неразположение и повишаване на телесната температура. Оплакванията отшумяват до няколко дни.)

 

Опасността от тетанус е реална! Медицинско чудо се случи във Врачанската болница преди няколко години – 6-годишно дете бе спасено от тетанус в последен стадий, след като прекара 38 дни на командно дишане. Заразило се при убождане на трън в селския двор на баба си. Още на втория ден по време на силен гърч дишането й спряло и животът й се поддържал с изкуствена вентилация. За спасяването на детето са приложени всички възможни съвременни методи и са поставени рекорден брой от 110 инжекции противотетаничен серум. Началникът на реанимацията споделя че в неговата 37-годишна лекарска практика е имал само 5 случая на тежък тетанус при възрастни хора и всички те са починали от инфекцията.

 

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
снимка
снимка: quoteko.com
Предишна статия
Как да победим пролетната умора

Как да победим пролетната умора

Следваща статия
Домашна аптека – универсалното Алое вера

Домашна аптека – универсалното Алое вера

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар