Витамин С в тялото ни помага за обмяната на вещества в мозъка, панкреаса, далака, белите дробове, сърцето, тимуса и очите. Той участва в изграждането на хрущяли, кости и зъби. За да може да изпълнява своите функции и задачи е необходимо наличието на минтерали, според учени.
Германското дружество по хранене препоръчва на възрастните да приемат по 75 мг витамин С дневно. Това количество се достига много лесно с днешните храни: напр. в 100 гр. сурово зеле съдържа 105 мг витамин С, киви – 100 мг, а черният касис –дори 189 мг.
Голяма заблуда е, че може да си набавим необходимото количество витамин С само от консумацията на цитруси. Диетолозите смятат, че дори да ги зачеркнем от менюто си, няма да ни липсва.
И все пак, откъде да се снабдяваме още с витамин С? На първо място, със сезонното хранене, с което за съжаление сме престанали да се съобразяваме. А то трябва да бъде съобразено със сезоните. Ето защо менюто през лятото не трябва да е същото, както през зимата, когато тялото ни се нуждае от повече гориво, за да си набави топлина.
И въпреки това, днес почти няма опасност от недостиг на витамин С. По- скоро е възможно дори пресищане, твърдят диетолози. Тогава организмът се нуждае от много минерали, за да неутрализира и изхвърли аскорбиновата киселина.
Освен това витамин С не се разрушава изцяло чрез различните начини на приготвяне на храната като печене, пържене или варене. Пълна заблуда е да се смята, че приготвените по този начин продукти губят съдържанието на витамин С. Така напр.картофът губи между 33-48% от витамин С в сухата субстанция, при пържене- 46-58%, а при варене- 13-38%.
Свързани статии:
7 признака за липса на витамин D в тялото
Витамин Б17 – за живот без рак!
Защо витамините са важни за здравето и кой витамин в кои храни можем да намерим?
Източник: Здравница
Коментари