Блог

Кои са 18-те най-често използвани билки в кухнята?

Кои са 18-те най-често използвани билки в кухнята?

Известна верига кафенета във Виена направи своя класация за най-популярните билки, които днес се използват в кухнята и в народната медицина. Кои са те, кои от тях ползваме и кои сме позабравили?

 

1. Риган (Origanum vulgare)

ястия като пица,  chili con carnе, и изобщо всички видове меса, печена риба и пр. са немислими без тази подправка. В Средиземноморската кухня риганът е на особена почит: възбужда апетита, засилва перисталтиката на червата,  а зехтин, подправен с билката е направо неустоим за салати.  Чаят от риган, жълт кантарион и мащерка има универсален лечебен и тонизиращ  ефект.
 

 

2. Киселец

той спада към богатите на оксалати храни, които обикновено се свързват с образуването на песъчинки и камъни в бъбреците. Използвани обаче умерено, те не крият подобен риск. Киселец, смесен със спанак придава още по-свеж вкус на салата или ястието.
 

 

3. Чубрица

една от най-известните, често използвани и ароматни подправки у нас .Освен с кулинарните си достойнства, тя изпъква и с лечебното си приложение, особено при разстройство и нервен стомах. Чаят от чубрица действа затягащо като и двата вида – градинска и балканска чубрица са еднакво ефикасни. Важно е чаят да е приготвен само от един от видовете.
 

 

4. Къри

растението къри е от сем. Седефчеви, техен известен представител са  портокалът и лимонът напр. Листата на кърито намират широко приложение в аюрведа. В модерната кухня се използват най-вече при ястия с ориз, особено с  агнешко и пилешко.  Пресните листа се използват в индийската кухня, имат антиоксидантно, противодиабетно и антимикробно действие. Плодовете на растението могат да се хапват за десерт.
 

 

5. Майорана (Origanum majorana)

наречена още билката на Афродита. Много близка роднина на ригана, нейният аромат винаги е бил важна съставна част от постиженията на кулинарното изкуство. В лечебното растение се крият много ценни съставки. При проблеми с главата и храносмилането, трябва  продължително време да се взема майорана. Билката дори може да се пие цял живот, като се правят  паузи през определени интервали от време.
 

 

6. Естрагон (Artemisiae Dracunculus)

универсална подправка, наречена още тарос  със специфичен аромат. Намира приложение при приготвяне на някои рибни ястия, както и на всички видове блюда с яйца, особено омлет. Естрагонът улеснява дишането, укрепва съня и нормализира киселинността на стомашния сок.
 

 

7. Лазаркиня (Galium odoratum)

Подправката е известна още и като благовонен брош,  тъй като била сред китките на лазарките.  В кулинарията се използва както в свеж, така и в сух вид за овкусяване на зеленчукови ястия, компоти, пудинги, лимонада, вино. Лазаркиня има пикочогонно и леко противовъзпалително действие, което определя приложението й при заболявания на пикочните пътища. Използва и като спазмолитично и успокояващо средство при колики и болки от различен произход. Както и при безсъние, гадене, световъртеж, конюктивит, кожни обриви и рани, при болезнена менструация. Прясно набрана действува по-силно от изсушената, съветват опитните билкари.
 

 

8. Копър (Anethum graveolens)

той сее използва при газове, безсъние, нервно възпаление, недостиг на кърма, колики, жлъчнокаменни болести. Действа от успокояващо до сънотворно, възбужда апетита. Таратор, зелени салати, извари, сирена губят от вкусовите си качества, ако не са подправени с него.
 

 

9. Исоп (Hyssopus officinalis L.)

билката се използва при редица симтоми, свързани с простудни заболявания и грип. Но лечебният исоп трябва да се взема много внимателно, само по предписание на фитотерапевт, тъй като изрично е забранен за бременни и кърмещи жени,(причинява преждевременно раждане и интоксикира бебето). Противопоказан е и при страдащи от епилепсия. Като подправка е изключително подходящ за добавяне към сирене, супи, салати и други ястия, които прави по-лесно смилаеми. 

 

 

10. Розмарин ( Rosmarinus officinalis )

Използва се в изобилие в средиземоморската кухня, особено за ястия от свинско и агнешко месо и картофи.  А също и за  приготвянето на сосове и супи. Чаят, направен от изсушени листа на розмарин подобрява храносмилането. Активизира умствената дейност, тонизира, повишава кръвното налягане, стимулира сърдечната дейност, възбужда апетита, афродизиак. Да не се използва от епилептици,  хипертоници, кърмачки, бременни и деца.
 

 

11. Червен босилек 

Има тонизиращо действие и подобряват храносмилането. Босилекът е богат на витамини и минерали използва се като подправка и декорация в кулинарията. Наричан още „крал на билките”, по вкусови качества е същият като зеленият и в италианската кухня нито една пица, песто( вид сос), най-популярният е песто Дженовезе (рesto Genovese), както и при капрезе( моцарела, домати, зехтин и разбира се, босилек).
 

 

12.  Девисил  (Levisticum officinale)

Билката има широко приложение при хроничен гастрит, колит, жлъчни и бъбречни колики, лека степен на хипертония и при пречистване на организма. Коренът на растението може да се използва като пикочогонно средство. Прекалената му консумация може да предизвика проблеми с бъбреците и замайване. Билката не се препоръчва на бременни. 

 

 

13. Градински чай( салвия)

пие се при кашлица, задух, при простуда, най-често в комбинация с етерично - маслени растения, при грип, а просто и като топъл, ароматнала, ароматна напитката. Билката се използва и като подправка при ястието салтимбока( с телешко, пилешко месо), различни сосове. Ястието салтимбока (Saltimbocca),  в превод означава „скачам в устата”, сиреч прекалено е вкусно, и една от причината е дъхавата подправка салвия. 
 

 

14. Сибирски лук / Див лук (Allium schoenoprasum)

предпочитан е защото има по-мек вкус от лука и от чесъна. Може да се отглежда у дома в саксия. Имайте предвид, че не образува характерната за лука луковица, а неговата сила се изтегля в зелените тънки перца. Може да го използвате в супи, сандвичи, салати, риба. Внимателно с употребата, може да вдигне кръвното налягане.
 

 

15. Латинка (Tropaeolum)

добавена в салати има прекрасен вид и е вкусна. Неузрелите й мариновани семена се използват за заместител на каперсите. Чай от латинка се препоръчва, за да се прочистят  дихателните пътища и белите дробове при простуди и грип. 
 

 

16. Кервел( див кервиз)

фините листенца се откъсват от стеблото и се правят на сос, супа или салата. И в трите случая не се нарязват, за да не се наруши аромата му, който напомня на смес от анасон, резене и магданоз. Понеже е чувствителен на топлина, кервелът се слага винаги в края на готвенето.
 

 

17. Магданоз (Petroselinum crispum)

не случайно е определяна като най-популярната билка на света. Почти няма ястие на което да не приляга. Много популярни са особено магданозените кюфтенца.  Като билка е чудесно средство, което подпомага храносмилането. В комбинация с различни сокове се използва за очистване на организма  и при проблеми с бъбреците. Счита се, че увеличава мъжката потентност.
 

 

18. Мащерка  (Thymus)

Мащерката действа антисептично и помага срещу всякакви възпаления по кожата. Заради силния си аромат е предпочитана подправка за боб, яйца, месни и зеленчукови ястия. Винаги когато е възможно предпочитайте прясната пред изсушената билка. 
 

 

Свързани статии:

Трябва ви обезболяващо? Потърсете в кухнята – 8 страхотни идеи

7 натурални антибиотика

5 чести грешки в кухнята, от които дебелеем

 

Автор: zdravnitza.com

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
Предишна статия
Безопасно ли е съзнателното ускоряване на метаболизма?

Безопасно ли е съзнателното ускоряване на метаболизма?

Следваща статия
Тези упражнения ще ви помогнат при болка във врата

Тези упражнения ще ви помогнат при болка във врата

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар