„Какви пък ще да са тези нови правила?“ – биха възкликнали повечето хора. Нямаме ли си предостатъчно предписания за начина, по които трябва да се страхуваме от храната? Имаме нискомазнинно и високопротеиново, високомазнинно и нисковъглехидратно, палео диета, гладуване, постене, веганство, фрутарианство и суровоядство, цветни, лунни и какви ли не други диети, които по своята същност са крайно... ами... крайни.
Към това можем да добавим, че паралелно с развитието и популяризирането на голяма част от тези режими, човечеството не е започнало да се храни и изглежда по-добре, дори напротив пише inews.bg.
Новите правила, които сме ви приготвили, имат за цел да направят точно обратното – да нормализират взаимоотношенията ви с храната и да ви помогнат да се храните като здравите и нормални хора, които сте.
- Яжте храна. Под храна разбираме да ядете повече натурални продукти и по-малко индустриални хранителни продукти и добавки. Хранителните продукти се произвеждат във фабрики и подлежат на щателна обработка, която освен че удължава срока на годност на изделието и подобрява търговския му вид, също толкова допринася и за намаляването на хранителната му стойност
- Яжте всичко... стига то да е храна. Природата си знае работата и е нагодила вещества в храната по оптимален за вас начин. Това означава край на досадното пресмятане на съотношения между белтъчини, мазнини и въглехидрати и чуденето дали даден продукт е в унисон с диетата ви.
- Не гладувайте и не преяждайте. Тук влизат в сила две популярни правила, които гласят "Не чакай да прегладнееш, за да хапнеш нещо" и "Стани от масата с леко чувство на глад”. От една страна силният глад може да доведе до преяждане, а от друга – мозъкът има нужда от известно време, за да "установи", че току-що сте се нахранили. Можете да проверите това като сложите ръка на стомаха си и изчакате 2 минути.
- Не позволявайте на калориите да ви манипулират. Опитайте се да се храните поне един месец, спазвайки настоящия план без да смятате калории и проверете как ще ви се отрази това. И без това калориите в храните така, както сме ги виждали по различни таблици, не са това, което са. Различните хора по различен начин усвояват енергията от различни източници и това прави информацията, с която разполагате, по-скоро ориентировъчна. Най-добрият знак за това, че ядете по-малко, отколкото ви е нужно, може да бъде видян в огледалото.
- Гответе. Заради самите себе си. Заради любимия човек. Заради родителите. Просто се постарайте по-често да приемате повече сготвена от самите вас храна. Така винаги ще знаете какво има в чинията пред вас. Ако заетостта или мързелът не ви позволяват да правите това - поне яжте храна, която е сготвена от хора. Храната, сготвена от машини във фабрики, както се уговорихме, обикновено не е особено хранителна.
- Осмисляйте въздействието на храната върху вас. Научете се да познавате сигналите на тялото си и на тази база да усещате как ви действа даден подход към храненето, като цяло, или определена храна, в частност. Най-показателни в това отношение са: тонус (енергия), имунитет, стомашно-чревно здраве, качество на възстановяване след тренировки и доброто старо желание за секс.
- Не яжте храни, за които "знаете", че са здравословни, но не ви действат добре. Като продължение на казаното по-горе. Това, че не ви действат добре е сигурен маркер, че точно тези много здравословни храни не са чак толкова здравословни за вас самите.
- Нарушавайте правилата. От време на време. Вторачването в което и да е правило е източник на стрес и е контрапродуктивно за вашето здраве, а оттам – и за фигурата ви. Някои хора ползват правилото 90/10 – спазване на правилата в 9 от 10 хранения, примерно. Или пък 90% "полезни” калории, 10% – "вредни” такива. Моделът 9 от 10 дни също е приемлив.
Вие преценете как да подходите към въпроса. Предупреждаваме, че съществува вероятност в момента, в който се върнете към любимия си джънкфуд, да се окаже, че той вече не ви е чак толкова любим.
Още:
Лечение с олио – възможно ли е?
Какво е нужно да знаем за ходенето по голямата нужда?
Как да излекуваме кариесите си с натурални средства
Коментари