Люлякът (Syringa) е не само красиво цвете, което цъфти през май, но се използва и в народната медицина. Той има температуропонижаващо и апетитостимулиращо действие. Поради потогонния си ефект люлякът намира приложение при простудни заболявания като антипиретично средство.
Извлеци от цветовете и зелените листа на растението се прилагат още за стимулиране на апетита, а също и за стимулиране секреторната дейност на жлезите, разположени по храносмилателния тракт. Така усилващото апетита действие на дрогата се свързва със съдържащите се в нея горчиви вещества от глюкозиден тип.
В листата на люляка се съдържа значително количество витамин С (аскорбинова киселина).
Българската народна медицина препоръчва използването на люляка и като средство за коригиране нарушенията в менструалния цикъл.
Рецепта 1:
1 суп. л. ситно нарязяни листа се кисне в продължение на 60 мин. в 500 мл. вряща вода. От извлека се пие по 1 кафена чашка 4 пъти дневно.
Рецепта 2:
1 ч.л. ситно стрити сухи листа от люляк се заливат с 200 мл. вряща вода и след като изстине, се прецежда. Пие се по 1 суп. л. 3 пъти дневно.
Люлякът произхожда от обширните територии на Югоизточна Европа и граничещите с нея райони на Азия, а интересът към него като цвете, и като билка ( в природолечението) се събужда през средните векове. Спада към сем. Маслинови (Oleaceae). Особено, когато соковете се издигат в лилавото растение, то има най- голяма лечебна сила, заради горчивите вещества, съдържащи се в него, пояснява австрийският билкар свещеник Бенедикт на своя блог blog.kraeuterpfarrer.at/.
Ако дрогата се изсуши бързо и на сянка, тя може успешно да се ползва през цялата година.
Рецепта 3 ( при лека температура)
Ако имате лека температура се вземат 4 суп.л. изсушени и намачкани листа и цветчета от люляк и ги заливате в 1 л. вряща вода. Оставя се 15 мин. похлупено да кисне, прецежда се, слага се в термос и се пие през целия ден.
Важно е да пиете също много течности.
Рецепта 4: (за стомах)
Люлякът освежава стомаха, той действа като своеобразен природен тоник.Ако имате болки в горната част на стомаха, то вземете 4 суп.л. от дрогата, залива се в 1 л. вряла вода и се пие равномерно през целия ден.
Свързани статии:
При болно гърло и температура – чай от липов цвят
Не бързайте с хапчетата за температура, тя е естествен механизъм за справяне с инфекциите
Какви спешни мерки да предприемем при топлинен удар
Автор: zdravnitza.com
Коментари