Блог

Слънчевата светлина е ДОБРА за очите ви! Намален риск от късогледство, свързан с повече време на открито

Слънчевата светлина е ДОБРА за очите ви! Намален риск от късогледство, свързан с повече време на открито

Слънчевата светлина може да намали проблеми с очите, показва ново проучване. В допълнение към многото предимства от прекарване времето на открито, проучване сега доказва, че късогледството, известно също като миопия, е по-рядко срещано сред децата, които прекарват повече време на открито всеки ден.

 

Изследването, което е публикувано в Списанието на Американската медицинска асоциация (JAMA), наблюдава две групи от първокласници в Китай. Едната група е окуражавана да прекарва допълнителни 40 минути игра на открито, докато другата не е. След три години, тези, които са били навън по-често са имали 23 процента по-малка поява на късогледство от другите.

 

Смята се, че близо половината от децата в САЩ страдат от късогледство. Състоянието е дори по-разпространено в Китай и повечето от Източна Азия. В момента няма известни лечения, които да го предотвратят напълно.

 

Какво е миопия?

Миопия е медицинско състояние, обикновено известно като късогледство. Хората с миопия не могат ясно да възприемат обекти в далечината, въпреки че могат да виждат обекти, които са в близост до тях. Късогледството възниква, ако очната ябълка е удължена или ако има кривина на роговицата, ясното покритие на окото. Ако светлината, идваща в окото не е фокусирана правилно, отдалечените обекти изглеждат размазани.

 

Смята се, че 30 процента от американците имат миопия. Състоянието се влошава още повече от напрежението на очите, причинено от четене, гледане на компютърни екрани или използване на мобилни телефони. Миопията обикновено се наблюдава по време на ранните години на обучение на детето. Окото продължава да расте до 20-годишна възраст, така че състоянието може да се получи по всяко време преди това. Миопията може също да се развие по-късно в живота от тежка форма на напрежение в очите или от здравни състояния, като например диабет.

 

Един от първите показатели на късогледство е неспособността да се вижда училищната черна дъска или телевизионен екран. Състоянието може да се коригира с очила, контактни лещи или лазерна хирургия. Друг нехирургичен вариант е терапия за пречупване на роговицата, която включва носенето на специални контактни лещи, които причиняват промяна в кривината на роговицата и да стане по-плоска, като по този начин причинява по-малко размазване от навлизащата светлина в окото.

 

Излагането на слънчева светлина предотвратява късогледство

Изследването върху слънчева светлина и визия е проведено от д-р Мингуанг Хи от университета Сун Ятсен от Гуанджоу. В продължение на три години са наблюдавани 1900 първокласници от дванадесет различни училища в същия район. Шест от училищата са имали нормален училищен график, а останалите шест са позволили на децата да играят навън за 40 минути повече всеки ден. Родителите на тези във втората група също са били насърчавани да позволяват на децата си да играят навън по-често.

 

До края на тригодишния период на научни изследвания, 39,5% от децата от училищата, които не са имали допълнително време за игра на открито, са развили миопия. От друга страна, децата, които са били навън по-често са регистрирали 30,4% честота на късогледство, показваща 9.1% разлика между двете групи.

 

Въпреки че са необходими повече изследвания, за да се потвърдят тези открития, това изследване добавя към вече дългия списък от ползи, които бихме могли да получим от дейности на открито – Витамин D за кожата, подобряване на настроението, превенция на болестите и дори намаляване на рак.

 

Изводът: играта навън, прекарване на времето на открито, насладата на природата и излагането на правилното количество слънчева светлина е добро не само за очите, но и за тялото и душата.

 

Свързани статии:

Синеоките по-често страдат от късогледство

4х20 срещу уморени очи!

Може ли древната терапия „взиране в слънцето“ да помогне за активиране на калцифицирана епифизна жлеза?

 

Източник: Био Поглед

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
Предишна статия
Ето защо продължавате да се будите с главоболиe

Ето защо продължавате да се будите с главоболиe

Следваща статия
Как се оцветява коса с обелки от лук и костилки от маслини

Как се оцветява коса с обелки от лук и костилки от маслини

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар