Знаем ли достатъчно за влиянието на храните върху здравето ни? Наистина ли изобилието на продукти и хранителни добавки са толкова полезни, колкото ни обещават. Кои храни да избере съвременният мъж, ако иска това да повлияе благоприятно върху неговия фертилитет? Отговорите на тези въпроси дава консултантът на Здравница Юлия Симеонова.
Храни, които трябва да избягва:
- Тлъсти меса и палмовото масло – водят до образуване на плаки по миниатюрните кръвоносни съдове в мъжките полови органи и оттам да предизвика еректилна дисфункция.
- Алкохол – предизвиква понижаване на либидото, променя качеството на спермата като вреди на подвижността, броя и морфологията на сперматозоидите, а това създава генетичен риск за поколението.
- Системна злоупотреба със сладки храни – води до диабет и метаболитен синдром, който влияе зле на хормоналния синтез при мъжете. Води понякога и до затруднен полов акт, когато килограмите станат повече.
Тези правила важат и за нежния пол, но жените са по-информирани и по-дисциплинирани. Дамите по-рядко са склонни да преяждат, за разлика от мъжете. Особено по-младите мъже почти не се замислят, че този начин на живот се отразява на здравето им.
Какви храни да изберем:
- Храни, богати на витамини и антиоксиданти – особено да наблегнем на пресните плодове и зеленчуци. Древните натуропати препоръчвали, когато работим за потомство – да употребяваме повече плодове и семена, защото те засилват метаболитните процеси и повлияват добре върху репродукцията. Затова добре е да хапваме сусам, ленено семе, киноа, различните видове ядки – овесени, пшеничени и др.
- Червените и тъмно-виолетови плодове са много полезни, тъй като проантоцианидините( биологично- активни вещества от типа биофлавоноиди) в тях, освен силните антиоксидантни свойства, защитават и кръвоносните съдове – съхраняват тяхната стена гладка и еластична, предпазват от натрупването на плаки и образуването на тромби. Това е важно особено за малките капиляри, разположени в деликатните органи. Доброто кръвоснабдяване е гаранция за добра мъжественост.
- Храни, които съдържат омега 3-масни киселини – предимно риба – освен защитна– те имат и градивна (структурна) функция – участват в образуването на специфични клетъчни оргатели на сперматозоидите.
- Белтъчини – дават енергия.
- Важен компонент за мъхкото здраве е коензим Q 10 – този елемент от дихателната верига е ключов за окислително-редукционните процеси и за осигуряване на енергийните запаси на клетката и тъканите. Q 10 дава бодрост и сила, а на сперматозоидите – движение и бързина. Запазва и доброто здраве на сърцето. Източници на CoQ10 са месото и рибата, зърнените храни, ядките, тъмнозелените зеленчуци (спанак, броколи), синьозелените микроводорасли, соевото, сусамово и другите полиненаситени растителни масла.
Храни- афродизиаци
Много от продуктите имат такава слава, но важното е с тях да не прекалява:
- морски дарове и риба
- червени меса (не тлъсти)
- орехови ядки
- какаови продукти
- пчелен мед
- чесън и лук
- магданоз
- целина
- пчелен прашец и пчелно млечице
- корени от жен-шен (стават и за ядене)
- корени от мака-мака- перуанското растение, което балансира мъжките и женските хормони
- червено вино – не повече от 2 чаши и то не всеки ден ! За препоръчване е греяно вино с много подправки и мед.
Умелото съчетание на тези продукти - не всички наведнъж и по-по много, и то вечер, ще осигурят добро либидо, енергетичен баланс и семейна хармония на двойката.
Свързани статии:
5 билки за естествено облекчаване на симптомите от менопауза без хормони
Големите здравословни тайни на орехите (изпитани рецепти)
Автор: zdravnitza.com
Коментари