Почти всяко второ дете, прието в болница по повод остър гастроентерит, е с ротавирусна инфекция, алармират лекари. Ротавирусът се определя като коварен, тъй като е силно заразен и изключително устойчив. Може да се предаде чрез замърсени ръце, играчки, повърхности, храна и вода. Добрата хигиена за съжаление не предпазва бебето от болестта, защото ротавирусът живее с часове върху ръцете, 30 дни в хладилника върху плодове и зеленчуци, а в канализацията – поне 2 месеца.
Ротавирусите са най-честият причинител на диарии. 95% от децата се заразяват преди 5-годишна възраст. Преболедувалите бебета могат да отделят ротавируса 2 месеца след края на заболяването. На практика излиза, че дори вече да сме забравили, че детето ни е било болно, то все още може да заразява. Колкото е по-ниско теглото на бебето при раждането, толкова по-тежко протича ротавирусната диария.
Пикът на заболяването е в ранна възраст – между 6 и 24 месеца от живота на детето, когато ролята на майчините антитела намалява. Ротавирусната инфекция е измежду най-честите вътрешноболнични инфекции. В България годишният пик на заболяването е през периода ноември-април.
Специалистите припомнят, че засега единственият начин да се осигури защита срещу ротавирусната инфекция е имунизацията. Родителите могат да се консултират с личния лекар на детето за прилагането й.
Представяме ви интервю с д-р Абдул Али Кахтан, д.м, който е специалист „Детски болести” и „Детска пулмология”, дадено пред сайта ehograf.info.
Д-р Кахтан, какво представлява ротавирусният гастроентерит?
Ротавирусният гастроентерит е остро инфекциозно заболяване. Той е най- честото вирусно заболяване, засягащо стомашно-чревния тракт на децата от ранна детска възраст и причина за над 50% от хоспитализациите по повод диария в тази възраст. Най-често и най-тежко боледуват децата от 6 до 24-месечна възраст.
От какво се причинява?
Причинява се от група вируси, наречени Ротавируси. Ротавирусът се разпространява лесно по пътя ръка-уста, при контакт с изпражненията на заразен човек, чрез замърсени ръце или предмети или прием на заразена с вируса храна или питейна вода. Ротавирусът, попадайки в тънките черва, уврежда техните клетки и ензими, което води до нарушение на храносмилането и съответно до повече загуби на вода и соли с изпражненията.
Как протича?
При повечето деца ротавирусната диария преминава от само себе си за 5-7 дни. Въпреки това, при някои деца заболяването протича сериозно с висока температура, коремни болки, тежкo повръщане, диария и животозастрашаваща загуба на течности, които налагат хоспитализация. Около 45 % от болните деца имат и катарални прояви от страна на горните дихателни пътища – хрема, възпалено гърло, възпаление на ушите и при усложнено протичане възможна е и пневмония.
Какви рискове крие?
Обезводняване, което крие риск за живота, особено при малките бебета.
Има ли начин да предпазим бебето от него?
Най-сигурното предпазване от заболяването е чрез ваксинация. Ваксината се приема през устата при деца навършили 6-седмична до 6-месечна възраст в две дози с интервал от 4 седмици между тях. Ваксината съдържа жив, атенюиран (отслабен) човешки ротавирус.
Как действа ваксината?
Тя помага за предпазване на детето след навършване на 6-седмична възраст срещу гастроентерит (диария и повръщане), причинен от ротавирусна инфекция. При приложение на ваксината имунната система на човек (естествената защита на тялото) образува антитела срещу най-често срещаните типове ротавирус. Тези антитела предпазват от заболявания, причинени от тези типове ротавируси.
Още:
Рискове за здравето според кръвната група
6 промени на съзнанието, които всеки един човек изпитва в момента – да, това важи и за вас
Коментари