Блог

Гъбите лекуват множество болести – вижте кои са те

Гъбите лекуват множество болести – вижте кои са те

От хилядолетия хората използват гъбите освен за храна и в медицината. Археологическа находка от преди 5300 години, открита в Тиролските Алпи, е първото доказателство за използване на гъбите – тя представлява мумия на човек. Удивителното е, че в нея са открити добре запазени гъби – една от тях е мухоморка, която може би е служила като амулет. Останалите изсушени и замръзнали гъби съдържали киселина, чието лечебно действие наподобява това на антибиотик.


 

Ацтеките наричали един определен вид гъби „плътта на Бога“. Когато ги ядели те изпадали в халюциногенен транс, наричан „съня на цветята“. Маите ги прилагали като обезболяващи. Те извличали от някои видове гъби халюциногенни и упойващите вещества. Според египетските фараони гъбите са източник на неземни сили. Дори древногръцкият учен Теофраст е описвал в съчиненията си диворастящи гъби като трюфел и печурка.


 

Освен храна на народа, или както често ги наричали „месото на бедните“, гъбите често присъствали на трапезите на царе, ханове и императори. В японска книга, написана преди 2000 години, са разкрити целебните им качества. Въвежда се терминът „фунготерапия“. В енциклопедичния си трактат, древният лечител Ву Син описва и сравнява лековитите свойства на билките с тези на гъбите. Той определя гъбите като по-силен източник на полезни вещества за хората. Китайците ги почитали и често ги наричали „еликсир на живота“.


 

Заради свойството си да поглъщат радиация, гъбите кладница са препоръчвани на хората от Чернобил


 

Според изследване на учените от университета „ Айнщайн“, гъбите могат да използват радиацията като източник на енергия. Установено е, че гъбите могат да абсорбират високи дози радиация, както и тежки метали. През 1985 г в Украйна са доставени тонове култивирана гъба кладница. В Чернобил наричали гъбата „спасителя“. Тя се е консумирала от хората, засегнати от трагедията.


 

По-късно японски учени провели опити, според които нивата на радиация при хора в заразени райони, спада рязко при консумация на гъбите шийтаке. Вижте повече за тях и други азиатски гъби в Азиатските гъби – медицинско чудо. У нас най-често срещаните диворастящи гъби са манатарки, печурки, масловки, рижейки, пачи крак, брезовки и много други.


 

Организмът извлича антибиотици от гъбите


 

От различните видове гъби се извличат ценни за организма вещества, като лимонена киселина и антибиотици. Способността им да предизвикват ферментация допринася за участието им в приготвяне на пиво, вино и хляб. Основния състав на гъбите наподобява този на зеленчуците. Гъбите са съставени от 90% вода. Балансът на аминокиселините лизин, валин, левцин, изолевцин, триптофан и треонин, наподобява съдържанието на аминокиселини в яйцата.


 

Богати са на минералите селен, цинк, магнезий, желязо, хром, фосфор, както и на витамини от група В. Калият в гъбите надвишава количеството в състава на бананите. Определяни са като супер храна, поради високия процент на протеини - 2,78% и диетични фибри - 1,08%.


 

Гъбите имат свойството да стабилизират кръвната захар


 

Редовната консумация на гъби нормализира нивата на кръвната захар и забавя отделянето на инсулин.


 

Гъбите манатарки са използвани при заболявания на стомаха, червата и кожата


 

Манатарките са сред най-разпространените видове в България. В древността са използвани при проблеми с червата, стомаха и кожата.От тях се приготвят мехлеми за заличаване на лунички и други кожни недостатъци. Според дерматолозите успешно подмладяват кожата. Червената манатарка е подходяща за консумация от хора, спазващи диетичен режим, понеже е най-ниско калорична и притежава свойството да пречиства кръвта. Вижте още методи за това Как да пречистим кръвта си по естествен начин


 

Брезовата манатарка се прилага при лечение на бъбреците. Има свойството да пречиства организма от шлаките и вредните вещества, като повишава имунитета. Според изследване проведено от руски учени, манатарката съдържа пигмента меланин. Той има свойството да се вгражда в белтъчната структура на клетъчните тъкани. В руската народна медицина манатарките са се изсушавали и стривали на прах. Използвани са за лечение на изгаряния и незарастващи рани.


 

Гъбите бели печурки намаляват растежа на туморите на гърдата


 

Бялата печурка регулира имунната система. Според изследванията има способност да прекъсва растежа на туморни клетки при диагноза рак на гърдата. Щатския университет в Аризона провежда изследване с екстракт от ядливи гъби, сред които и печурка. Резултатите показват намаляване на растежа на туморните клетки с около 33%. Проведени са клинични тестове върху мишки, продължили 10 седмици. В храна им е добавен екстракт от печурка. Той довел до повишаване на активността на Т-клетките, важни в борбата с вирусно-инфектирани и туморни клетки.


 

Наскоро проведено изследване в Китай, в което вземат участие повече от 1000 жени, доказва, че гъбите в храната понижават риска от рак на гърдата. Високото съдържание на фосфор се отразява благоприятно при нарушена функция на нервната система и се препоръчва, като средство за превенция при анемия. А ето и още храни, които карат рака да „гладува”.


 

Най-разпространените гъби в Европа, притежаващи редица лечебни свойства са масловките. Те съдържат голямо количество витамин D. Масловките са източник на антиоксиданти, жизненоважни за организма. Подходящи са за всякакъв тип термична обработка, като запазват полезните си свойства.


 

Гъбите кладница понижават холестерола


 

Характерни за кладницата са антибактериални и антиоксидантни свойства. Притежава способността да синтезира ловастатин – лекарствен препарат, действащ благоприятно на нервната система. Полезен е при повишен лош холестерол в кръвта. Помага при проблем с лумбаго, сухожилия и схванати крайници. Кажете ДА на холестерола!


 

Лечението с витални гъби не е разпространено в Европа, но в Япония и Китай са проведени множество изследвания и гъбите са използвани за лечение на редица болести, като някои видове се предлагат в аптеките.


 

Какви са лечебните свойства на източните гъби?


 

Преди 35 години японските учени провеждат първото изследване върху гъбата Агарик блазеи. След оповестяване на резултатите на Японския център за ракови заболявания, става ясно, че агарик е ефективен при лечение в онкологията. През 2006 г., на конгрес по микология и фунготерапия в Ню Йорк, ефекта на агарика е доказан, като лек при рак на гърдата и средство, забавящо стареенето. Произхождащата от бразилските дъждовни гори гъба притежава свойството да понижава страничните ефекти от химиотерапията и лъчетерапията. Екстрактът от т.нар. „ Гъба на Бога“ предотвратява възпалението на панкреаса и подсилва имунната система при инфекции.


 

Използва се при автоимунни заболявания и отоци. Проведен е клиничен тест с екстракт от агарик, на който били подложени 100 пациента с рак на гениталиите. Резултатите показват значително повишаване на естествените клетки-убийци и понижаване на странични ефекти, като загуба на коса, апетит и слабост. В САЩ, екстрактът от блазена се прилага като част от лечението на болните от СПИН.


 

Гъбата Копринус е изследвана от руски миколози. От екстракта й е разработен специален препарат, който лекува пристрастяването с алкохол. Копринуса изчиства токсините в организма, а след 40 дни се проявява лечебният ефект. За пълно лечение от алкохолизъм е нужен прием в продължение на половин година. Гъбата има няколко разновидности. Доказани са ефективните и качества при сърдечно – съдови и мозъчни заболявания, както и болести на храносмилателната система и стомаха. Интересен факт е, че в процеса на стареене гъбите Копринус Коматус, отделят черна течност, която се използва на направата на мастило.


 

Гъбите от Изтока се препоръчват при ракови заболявания


 

Гъбите Рейши са познати и използвани като лекарство още в Древния изток, преди 2000 години. В родината си Китай, носят името „ Гъби на безсмъртието“. Изследвания направени в Университета Белармино от Джоан Лау и Сандра Золж, показват наличието на важни полизахариди и сапонини. Те имат функцията да понижават клетъчната полиферация при рак на белите дробове. По-късно изследването е потвърдено от д-р Тео Сън Су. Чрез изследване проведено в Института за технологии в Малайзия, той установява, че екстрактът от рейши подсилва имунната система. Според резултатите, са понижени страничните ефекти от химиотерапията и лъчетерапията.


 

Проведено е изследване в Китайския университет на Хонг Конг, тествано върху мишки. Резултатът доказва, че екстрактът от китайската гъба понижава нивата на глюкозата в кръвта. Според учените гъбата инхибира ензим, който е отговорен за производството на глюкоза.


 

През 2006 г. „Журнал за изследване на азиатски естествени продукти“ публикува изследване проведено от Пекинския университет.В него се изучава ефекта на гъбата върху диабетна бъбречна болест. Резултатите на пациентите са понижени нива на кръвната захар и триглицеридите.


 

В китайската медицина някои гъби са използване за подсилване на бъбреците и белите дробове


 

В превод Майтаке значи „Танцуваща гъба“. В източната медицина е позната като средство за подобряване на здравето. Според народната медицина удължавала живота. Екстракта от гъбата Майтаке съдържа полизахарид „бета 1.6 глюкан“,който стимулира клетъчната имунна реакция. Оказва положително влияние на хормоналния баланс. Доказано е, че гъбата има свойството да топи мазнини и да предотвратява запек.


 

Най- изучаваната гъба, още от древността, е Шиитаке. Изследвания доказват, че благодарение на съдържащия се в нея полизахарид лентинен, гъбата притежава противотуморно действие. Благоприятства функцията на сърдечно-съдовата система и контролира нивото на липидите в кръвта. Прилага се като лечение на алергии и автоимунни заболявания.


 

В традиционната китайска медицина гъбата Кортицепс е използвана, като средство за тонизиране на организма, подсилващо бъбреците и белите дробове. В източната медицина екстрактът е използван, като „ природен антибиотик“. Подобрява състояния на безсъние, нередовна менструация, ревматизъм и подобрява кръвооросяването, препоръчва се при анемия и висок холестерол. В последните години все повече изследвания потвърждават лечебните свойства на гъбите.


 

Източник: agronovinite.com

 

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
снимка
www.deviantart.com
Предишна статия
Как да се отървем от ненужните килограми с динена диета

Как да се отървем от ненужните килограми с динена диета

Следваща статия
Номинираха българин от Русе за нобелова награда за медицина

Номинираха българин от Русе за нобелова награда за медицина

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар