Всички статии / растение
Аяхуаска – растение, намерено в горите на Амазонка, е привлякло голям интерес от здравни експерти, както и обикновени хора. Откриването на Аяхуаска за отдих или медицински цели от общности в Амазония няма определена дата. Въпреки това, в западния свят се смята, че е била открита от един английски етноботаник, известен като Ричард Спрус.
Ашитаба е зеленолистно растение, което е с родина Южна Япония. Подобно на много суперхрани и тази е пълна с ползи за почти всяка система на тялото, но тук са 5, които го открояват дори сред най-великите!
Има едно стайно декоративно растение, което е и лековита билка с редица полезни свойства. Малко са хора, които знаят, че освен декоративната му стойност в стъблото и листата на растението се крият невероятни свойства – да лекува редица заболявания, които съвременната фармацевтична, медицинската наука и практика понякога се оказват безсилни да преборят. Това растение се нарича кализия.
Една от най-полезните подправки и билки е дъхавият босилек. Неслучайно го наричат царската билка, защото има доста обширно здравословно влияние върху организма на човека.
Сигурно не ви е известно, че ароматът на розмарин е полезен за здравето и подобрява паметта между 60 и 75 процента. Още Шекспир описва чудодейните свойства на маслото от това растение в пиесата „Хамлет“ в реплика на Офелия, която казва, че розмаринът помага на спомените – както за молитва, така и за любов.
Трябва да признаем, че качеството на въздуха в помещенията е значително по-лош, отколкото е отвън. Това се дължи на нещата в нашия дом, като строителни материали, бои, килими, мебели, които съдържат вредни токсини. На закрито замърсителите влияят на вашето здраве и може да доведат до много здравословни проблеми.
Смокинята е растението, което най-често изпраща в кожните клиники у нас хора с дерматити. А типичният пациент са домакините, които правят сладко от зелените плодчета. Реакцията се провокира от белия сок, отделян от зелените плодове и от листата. Той има фототоксично и фотоалергично свойство.
Знаете ли, че полезната коприва в суров вид, парлива и жарка, съдържа повече витамин С, отколкото лимоните и ябълките. Листата на жилещото растение от години са известни със своите лечебни свойства. В тях се съдържат органични киселини- мрачвена, пантотенова (витамин В5) и други, витамини (С и К), микроелементи, хлорофил и хистамин.
Всяка българска къща разполага с традиционната българска шарена сол. Ароматите и вкусовете, събрани в нея, карат хората да я наричат луканка на прах. Неповторимият вкус на тази традиционна българска подправка ни би бил толкова ароматен и прекрасен без присъствието на растението самардала в нея.