Гингерът, по-познат като магарешки бодил, е една от най-популярните български билки. Тя е известна с диуретичното си действие, а също и с усилването на секрецията на жлезите на храносмилателния тракт. Тези нейние ефекти се дължат на голямото колизчество полизахарида инулин, който най-вече може да се намери в цветните кошнички, както и на сапонините в растението. Бодилът е богат на дъбилни вещества, на които се приписва и затягащото му действие.
Българската народна медицина препоръчва извлек от билката като тонизиращо и ободряващо организма средство.
Приложен в малки дози извлекът възбужда централната нервна система, докато по-големите дози я потискат.
Някои билкари смятат, че магарешкият трън е в състояние да подобри сърдечната дейност и да повиши ниското кръвно налягане. Смята се също, че растението има и известно антимикробно действие.
Билката се прилага и външно при фурункулоза, като се използват сок от пресни листа : сокът се взема по 1 ч.лъжичка 3 пъти дневно.
Цветните кошнички се прилагат външно при обриви на кожата : 3 цветни кошнички се накисват в 400 мл. вряла вода в продължение на няколко часа. След това така приготвеният излек се прецежда и от него се пие 4 пъти дневно по 1 кафена чашка.
Най-голяма е славата на билката, която подобрява потентността и плодовитостта на мъжа.
У нас са описани 13 вида магарешки бодил: късодръжков, беловълнест, наведен, маскиран, термеров и обикновен.
Билката се казва шотландски бодил в Шотландия, памучен бодил в Обединеното кралство ( заради семенцата му, които имат косички , подобно на памука) , а в Швеция е известен като вълнен бодил.
От 13-и век магарешкият бодил е гербово растение на Шотландия и на династия Стюарт. Да си рицар на Ордена на магарешкия бодил е най-високото рицарско звание в Шотландия ( напр- принц Уилям е негов носител), тъй като Орденът е най-старият и най-висшият в йерархията.
Билката също може да се види изсечена на някои монети.
Свързани статии:
7 ползи и употреби на магарешки бодил
Подарък от природата: 7 билкови лекарства при бъбречна недостатъчност
Източник: Здравница
Коментари