Наясно сте, че ядките и семената са едни от най-полезните храни за хората. Те заемат второ място след зеленолистните. Само шепа ядки на ден осигуряват хранителните вещества за функционирането на мозъка. Те съдържат витамини А, Е и В, както и множество микроелементи - калий, калций, фосфор и желязо.
Ядките се предлагат сурови, бланширани, печени или пържени. Някои дори са допълнително овкусени с панировка или пикантни подправки. Ето кои от тях са най-подходящи в зависимост от начина на термична обработка.
Сурови
Плюсове
Заради липсата на термична обработка те са запазили най-ценните си вещества. В суров вид от ядката се усвояват всички микроелементи, а не само калориите. Ако ядките са в черупките, в които растат, в този им вид те са най-полезни. Черупката ги предпазва от всякакво външно влияние.
Минуси
Насипните сурови ядки често стоят изложени на слънце и други вредни влияния твърде дълго. Избирайте такива в плътно затворени кутии, или съхранявайте купените насипни в плътно затворен, тъмен буркан в хладилника. Повечето суровите ядки се обработват с различни химикали. Затова преди консумация ги накисвайте. Така отстранявате вредната фитинова киселина.
Бланширани
Плюсове
Бланширането е една от най-щадящите термични обработки. Ядката има вкус едновременно на сурова и на печена. Бланшираните ядки са без обелки, което е голям плюс за хората с по-чувствителни стомаси. Захарите в 100 г бланширани лешници са 3,5, в сравнение с 4.9 при печените и 4.3 при суровите.
Минуси
Заради липсващата обвивка, бланшираните лешници не са особено дълготрайни.
Печени
Плюсове
Вкусни са. Хранителните им стойности са леко по-ниски от тези на суровите ядки, но не много.
Минуси
Обикновено се пекат в мазнина и сол. При този процес при бадемите и лешниците, които са едни от най-масово консумираните ядки, се образува акриламид - действа като невротоксин. Излишното количество от него има канцерогенно действие и може да предизвика изменения в хромозомите. За да намалите рисковете, е препоръчително сами да печете ядките си и да използвате естествен вид сол.
Пържени
Плюсове
При тази топлинна обработка вкусът е по-различен от този при печене или когато липсва такъв. Мазнината и солта, в които са обработвани, повишава калорийната им стойност. Заради пърженото са неподходящи за хора с чувствителни стомаси.
Минуси
Ярката обвивка на панировката прави този тип ядки (например оранжевите бирени фъстъци) привлекателни за децата и те заявяват открит интерес да консумират точно от този вид.
Свързани статии:
Кайсиевите ядки лекуват рак, вталяват и разкрасяват
4 страхотни ядки, които поддържат черния дроб здрав
Кедрови ядки - естествен източник на витамини, минерали и мастни киселини
Източник: ladyzone.bg
Коментари