Според множество изследвания, джинджифилът притежава много лечебни свойства. Най-широко известен е със способността си да облекчава симптомите на стомашно-чревния дистрес, включително и морска болест.
Проучване, публикувано през 2007 г., показва, че джинджифилът действително лекува симптомите, изпитвани при състояния като морска болест, по-добре от някои лекарства. Способността на джинджифила да облекчава гадене, виене на свят, повръщане и студено изпотяване го прави популярен избор за лечение на стомашно неразположение, което често се преживява от бъдещи майки.
Това цъфтящо растение съдържа и мощни противовъзпалителни съединения, наречени гингероли, вещество, което може да помогне за намаляване на болката при хора с остеоартрит и ревматоиден артрит. Когато се консумира редовно, дори може да подобри тяхната мобилност.
Джинджифилът като борец на рак
Изследователи от Института Хомел на Университета на Минесота са установили, че гингеролите могат да инхибират развитието на колоректални ракови клетки след предоставяне на билката на мишки, специално развъждани, да им липсва имунна система. Учените са хранили мишките с половин милиграм гингерол три пъти седмично, преди да ги инжектират с човешки колоректални ракови клетки.
След 15 дни са открити 13 тумори в контролната група (което означава, че не са получавали гингерол) в сравнение с едва четири тумори, идентифицирани в групата, която е получавала гингерол. До 38-я ден, една мишка в групата, получаваща гингерол, все още не е имала измерими тумори; но всички мишки в контролната група са били евентуално евтаназирани, тъй като техните тумори са нараснали до един кубичен сантиметър.
Джинджифилът на масата
Ясно е, че джинджифилът има някои невероятни лечебни способности. Подобно на куркумата, той работи чудесно като лекарство, но също така е важна част от много изискани на вкус ястия.
Джинджифилът е изключително гъвкав, което означава, че може да се използва в много видове храни. Един от най-популярните начини за използване на джинджифил е за десерти. Бисквитки с джинджифил, джинджифилов хляб, джинджифилови вафлички и дори коктейли са само няколко лакомства, които можете да направите с помощта на тази билка.
Уебсайтът BuzzFeed осигурява перфектен списък с вкусни рецепти на английски, някои от които включват печено свинско филе с кленов сироп и джинджифил, пилешки кюфтета с китайски броколи и джинджифил, супа от тиква с джинджифил и ябълка и коктейлни кюфтета с джинджифил и чесън.
Отглеждане на джинджифил във вашата градина
За щастие, поддържането на пресен джинджифил в къщата е много по-просто, отколкото си мислите. Тази билка се отглежда супер лесно.
Някои условия, които джинджифилът обича абсолютно, са закътано място, филтрирана слънчева светлина, топло време и влажност. Джинджифилът също харесва богата, влажна и рохкава почва. Джинджифилът не вирее добре в студ, пряка слънчева светлина, силни ветрове или наводнени, преовлажнени почви.
Докато обикновено се нарича „корен от джинджифил,“ частта, която всъщност берем и ядем, се нарича ризом. Най-добрият начин да започнете джинджифилово растения е да вземете ризом от приятел. Въпреки това, ако не сте в състояние, можете да го закупите в магазин за хранителни стоки. Необходимо е да изберете коренище, което е свежо и плътно.
Може да е добра идея да накиснете купения от магазина джинджифилов корен във вода за една нощ, тъй като може да е бил третирани със забавители на растежа. В идеалния случай, е най-добре да изберете органичен джинджифил. Ако го вземате от приятел обаче, оставете да изсъхне за 24-48 часа преди засаждане в средна, добре отцеждаща се саксия.
Добра почва и компост са от решаващо значение за отглеждане на растението джинджифил. Важно е също за растението, да се отцежда свободно, за да не подгизне. Богатият на хранителни вещества компост ще държи джинджифила влажен.
Най-добре е да засадите джинджифила в края на зимата или началото на пролетта, когато билката е защитена от вятър и може да получава непряка слънчева светлина. За да узрее напълно джинджифилът изисква осем до 10 месеца отглеждане; някои казват обаче, че можете да започнете да крадете малки парченца корен след около четири месеца. Най-доброто време за прибиране на реколтата е, когато листата умрат.
Когато джинджифиловото растение е готово за бране, просто използвайте малка лопата, за да изкарате корена, разделяйки част от него за използване. Можете да ги пресадите веднага или да държите останалите за кухнята. Джинджифилът се запазва най-добре, ако можете да го съхранявате в неговата естествена обвивка. Въпреки това, можете също да го обелите, нарежете и замразите.
Свързани статии:
Как да си отгледаме здравословен джинджифил у дома
Чудото „джинджифил” (без преувеличение!)
Рецепти с джинджифил, за да сте слаби и здрави
Джинджифил с мед – комбинация, която мори настинка, грип и рак
Автор: biopogled.com
Коментари