Блог

10 уникални лечебни свойства на стафидите

10 уникални лечебни свойства на стафидите

Стафидите и сушенето на гроздето са били познати още в дълбока древност, а за пръв път сушеното грозде се споменава в Стария Завет. Старинни стенописи показват, че то е използвано за консумация и декорация. В Древния Рим е било използвано като бартерна единица и дори като награда за победителите в спортните турнири. В древногръцки документи пък се споменават лечебните свойства на стафидите, давали са ги и за подхранване на изтощени хора.

 

Най-големият съвременен производител настафиди е долината на Сан Хоакин в Калифорния, където сушено грозде се произвежда още от XIX век. Други големи производители са Австралия, Турция, Гърция, Иран, Чили и Испания.

 

Лечебните свойства на стафидите са познати от древността. Те са източник на въглехидрати, 94% от които са глюкоза, фруктоза, безвредни за диабетиците захари. Стафидите съдържат витамините С, Р, РР, B1 и B2, каротин, калий, калций, фосфор, магнезий, манган, селен, органични киселини.

 

1. Сърдечно-съдови заболявания

Стафидите се препоръчват при хипертония и аритмия. За укрепване на сърдечния мускул се народната медицина препоръчва следното лечение: Два килограма стафиди се измиват и подсушават. Най-напред се изяжда половината, по 40 стафиди всяка сутрин половин час преди закуска. Другата половина се яде по схема: през първия ден се изяждат 40 стафиди, през втория – 39, през третия – 38, докато свършат. Рецептата може да се прилага два пъти в годината.

 

2. Анемия

Стафидите са богати на желязо, което влиза в състава на хемоглобина. Той е основната съставка на червените кръвни телца. Сушеното грозде съдържа мед и много от елементите на витамин В комплекс, които играят съществена роля за образуването на кръвта и червените кръвни телца.

 

3. Белодробни и простудни заболявания

Лечебните свойства на стафидите при белодробни заболявания, бронхит, пневмония и кашлица е позната от дълбока древност. За целта се приготвя отвара, която помага при заболявания на дихателната система, силна кашлица, възпалено гърло. За бронхит се препоръчва да се нарежат 100 гр. стафиди, залети с чаша вода и варени 10 минути на слаб огън. После сместа се прецежда и изстисква. От нея се пие по 1/3 чаена чаша четири пъти на ден. Ако кашлицата е силна и придружена с хрема, се прави отвара от стафиди с лук – 3 супени лъжици сок от него се добавя към чая, приготвен по предишната рецепта. Пие се три пъти на ден по половин чаша.

Срещу силна кашлица се препоръчват 30 грама стафиди, накиснати за 45 минути в преварена вода. Консумират се с чаша топло мляко преди лягане.

 

4. Заболявания на жлъчката

Сред лечебните свойства на стафидите е и способността им да прочистват жлъчните пътища. За целта половин чаша стафиди се измиват и заливат до ръба на чашата със студена преварена вода. Сместа престоява 24 часа и се изпива настойката, а стафидите се изяждат. Народните лечители препоръчват след това да легнете на дясната си страна за час и половина-два върху топла грейка. Тази процедура се провежда всяка неделя в продължение на 30 дни.

 

5. Остеопороза, ставни заболявания

Стафидите съдържат бял калций – източник на бор, който подпомага усвояването на калция от организма. Затова сушеното грозде се препоръчва за болните от остеопороза и остеохондроза. Борът играе важна роля за заздравяването на костите и ставите, затова се препоръчва на жени в менопауза, които са силно застрашени от остеопороза.

 

6. Проблеми с нервната система

Стафидите играят роля за подобряването на работата на невроните, а никотиновата киселина успокоява и регулира работата на мозъка. Те активизират дейността на мозъчната кора. Редовната консумация на стафиди помага на организма да се справи с умората и стреса, предотвратява депресията. Те тонизират и дават енергия на тялото. Затова се препоръчват на спортисти, деца, младежи, възрастни хора и на тези, които полагат тежък умствен или физически труд.

Сушеното грозде се препоръчва при безсъние – благодарение на витамините В1, В2, В5 и на магнезия, сънят и работата на нервната система се регулират.

 

7. Увредено зрение

Полифенолните фитокомпоненти в стафидите имат свойствата на антиоксидант и защитават очите от действието на свободните радикали. По този начин ги предпазват от дегенерация на макулата, свързана с възрастовото отслабване на зрението и катаракта (перде). Стафидите са богат източник на витамин А, А-бета каротин и A-каротеноид, които играят ключова роля за доброто зрение.

 

8. Запек

Стафидите са ефикасно средство против запек, тъй като в стомаха те се раздуват. Съдържат влакнини, които са изсушени, но в стомаха абсорбират вода, подпомагат перисталтиката на червата и изхождането.

 

9. Повишаване на теглото

Стафидите подпомагат покачването на телесното тегло, благодарение на високото съдържание на фруктоза и глюкоза. Препоръчват се на много слаби хора, бодибилдъри и атлети като помагат натрупването на маса без холестерол.

 

10. Полова слабост

Сушеното грозде стимулира либидото и води до възбуда, благодарение на аминокиселината аргинин. Във фармацията тя се извлича и се използва при лечение на проблеми с ерекцията. В Индия и до днес на младоженците се приготвя напитка от мляко, варено със стафиди и малко шафран. За тези, които страдат от полова слабост, се препоръчва редовна консумация на стафиди.

 

Лекарите обаче предупреждават със стафидите да внимават хора със затлъстяване, остра сърдечна недостатъчност, язва на стомаха и дванайсетопръстника, ентероколит, активна форма на туберкулоза, диабет. При захарна болест те могат да се консумират без прекаляване, като преди това се препоръчва изваряване на слаб огън. Така количеството захар намалява, а повечето полезни вещества се запазват.

 

Свързани статии:

Направете си прекрасни здравословни бонбони

Храни, които карат рака да „гладува”

 

Автор: zdravedae.com

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
снимка
rkindustriesgroup.com
Предишна статия
През септември и декември се надебелява най-много

През септември и декември се надебелява най-много

Следваща статия
Причини за болки в белия дроб

Причини за болки в белия дроб

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар