Чаят от шизандра, китайски лимонник, е ценно лекарство. С него може да си приготвята запарки, тинктури, прахчета, таблетки. Освен това, при преумора и намалена работоспособност също можете да приемате чая. Въпреки това, не прекалявайте заради странични ефекти като безсъние, хипертония, нервна възбуда, органични заболявания на съдовата система, увеличена домашна секреция и потенциални алергични рекации.
В Далечния Изток корените и стъблата се ползват като заместител на чая. В домашни условия той може да се приготви като 10 гр. листа от лимонник се заливат с 1 ч.л. вряла вода. Листата могат да се ползват и като добавка към обичайния чай вместо лимон, съветва Кети Иванова, автор на книги за лечебните растения.
За тонизиране на организма се препоръчва отново чай, но приготвен по по-различен начин: свежи плодчета от лимонник се измиват и изтискват. Сокът се налива в 500 мл. буркани, стерилизира се 10-15 мин. Добавя се по 1 ч.л. към 1 ч. чай за тонизиране на организма.
При повишена киселинност на стомашния сок (при т.нар хиперацидни гастрити) се предписват счукани на прах семена (по 1 гр. 3 пъти дневно преди хранене).
А за лекуване на намалена киселиност на стомашния сок е по-добре да се приема сок от плодчетата ( по 1 суп.л. 3 пъти дневно).
При хипотония народната медицина препоръчва да се консумират свежи или сушени плодчета. Ефектът се проявява 30-40 мин. след приема по съответната рецепта. Лечебните курсове обикновено продължават 15-20 дни.
Свързани статии:
Чудото на България, наречено мурсалски чай – рецепти и съвети
При болно гърло и температура – чай от липов цвят
Върнете младостта и здравето с вълшебния тибетски чай
Източник: Здравница
Коментари