Изискванията към съвременната медицина се увеличават. Въпреки огромният напредък, който се постига, погледът често се насочва към съкровищницата на народната медицина. Различните плодове и зеленчуци могат едновременно да се използват и като храна, и като съставки в билколечението и хомеопатията.
Това може да се каже и за морковите. Дивите моркови ((Daucus carota) са били познати на нашите предци, още преди те да се култивират в домашните стопанства. Морковите понякога се възприемат от родителите, че са полезни само за малки деца, което е неправилно, отбелязва австрийският билкар свещеник Бенедикт на своя блог http://blog.kraeuterpfarrer.at/.
Здравословното хранене през всички възрасти включва присъствието на значително количество от оранжевия зеленчук. Известно е, че морковите напр. повлияват на еластичността на кожата. А заради цялата поредица от витамини и каротина (мощен антиоксидант), които се съдържат в тях, те помагат на организма в края на пролетта, след толкова респираторни заболявания и зимно изтощение, организмът да възвърне силата си. Ако се увеличи приема на моркови (и особено на морковен сок) се възстановява отслабената от паразити чревна флора. Препоръчително е да се изкара един продължителен курс на лечение с морковен сок, независимо от здравния проблем.
Сок за кърмачета
Рецептата е добре позната: пресни моркови или складирани в сандъче с пръст се измиват добре, а после се остъргват. Самите решавате дали да ги обелите ръчно или машинно. Възрастните могат да пият по 3 пъти дневно по 3 суп. лъжици пресен сок, за да оздравеят. При кърмачета е добре да им се дава по 2 чаени лъжички сок, най-добре сутрин и вечер.
Морковите могат и да се схрускат сурови, ако имате здрави зъби. Могат и да се настържат ситно на ренде и да се овкусят (с малко растително олио и ябълков оцет). Мазнината позволява по-лесното им усвояване в стомаха.
При много възрастни хора се препоръчва оранжевият зеленчук да се яде сварен.
Баня с морковен сок
Вземате 4-5 моркови, обелвате ги и ги правите на мус. Заливате ги с 500 мл. гореща вода и разбърквате добре. Прецеждате добре, като изстисквате добре пасираната пулпа. Така добитият морковен сок добавяте във ваната, като водата в нея не трябва да надвишава 40 С. Като допълнение може да добавите 2 суп.л. масло от пшеничен зародиш и да разбъркате добре цялата вода във ваната. Банята подхранва кожата, прави я мека и изящна.
Свързани статии:
Лечебните свойства на морковите
Страхотен тоник за черния дроб – глухарче, моркови и краставици
Сок, който само за една седмица обръща хода на диабет тип 2
Автор: zdravnitza.com
Коментари