Блог

Проф. Женя Василева: Ползата от медицинската радиация е много по-голяма от риска

Проф. Женя Василева: Ползата от медицинската радиация е много по-голяма от риска

Човек се ражда и живее в радиационна среда, която е предизвикана от естественото лъчение - фоново облъчване, и свързаната с развитието на обществото йонизираща радиация - надфоново облъчване пише в. 24 часа. Медицинското облъчване е основният техногенен източник на облъчване на човека.

 

 

Други статии:

30 неща, които трябва да спрете да правите сега. Номер 10 е просто задължително

Вълшебният прополис

10 натурални начина да се отървем от камъни в бъбреците

 

 

По оценки на Научния комитет за действието на атомната радиация към Обединените нации (UNSCEAR) то е над 99% от надфоновото облъчване и около 21% от общото облъчване на населението. В България както и в света медицинското облъчване и най-вече рентгеновата диагностика е основен фактор в надфоновото облъчване, сочат данните на Националния център по радиобиология и радиационна защита. Но без образната диагностика съвременната медицина е невъзможна.

 

Проф. Василева, едно от големите достижения на медицината е развитието на рентгеновата и нуклеарномедицинската диагностика. Кои апарати са достъпни за българина?

- Съвременната образна диагностика включва четири основни метода - рентгенова диагностика, радионуклидна (наричана още нуклеарномедицинска), ултразвукова (ехография) и магнитнорезонансна диагностика. Всички те се прилагат и в България. Развиват се и нови методи за диагностика с използване на оптични лъчения, които още не са навлезли в масовата клинична практика. Има още един метод - термографията, но той е с много ограничено приложение. Само при него върху тялото не се въздейства с някакъв физичен фактор. Напълно безвреден метод поради използването на естественото топлинно излъчване на тялото, без въздействие с физичен фактор, но е за изследване само на повърхностно разположени органи и има малка разделителна способност.

 

Когато навлезе нов апарат, всички искат направление за него, с какво новите методи са по-добри?

- Всеки от методите има силни и слаби страни; никой не е универсален, не е диагностичната панацея. Само лекар може да прецени кой метод е най-подходящ за конкретен случай. Оптимален вариант е наличието на петте уредби за образна диагностика, даващо възможност на лекарите в диагностичното звено за свободен избор на един или повече от методите.

 

Медицината разчита основно на методи с радиация?

- При два от методите за образна диагностика се разчита на йонизиращо лъчение (радиация). В рентгеновата диагностика се използва рентгеново лъчение и образът се получава благодарение на различната степен на неговото отслабване в различните тъкани на тялото - лъчението отслабва най-силно в костите, по-малко в меките тъкани и най-слабо в белия дроб и в телесните кухини, и затова върху образа те се изобразяват с различна плътност. При компютърната томография рентгеновата тръба се върти около пациента и излъчва непрекъснато, а срещулежащи детектори измерват сигналите и ги изпращат в компютър, който обработва големия масив от числени стойности за интензитета на преминалото през тъканите рентгеново лъчение. В резултат се получава детайлен образ на множество напречни срезове на тялото.

 

 

А нуклеарномедицинската диагностика как работи?

- Принципът при нея е по-различен. В тялото на пациента се въвежда химично съединение, маркирано с малко количество радиоактивно вещество (радиофармацевтик). То се избира според изследвания орган или система и се натрупват избирателно в тях. Въведеният радиофармацевтик излъчва гама-лъчение, което се регистрира от апарат - гама-камера. Сигналите се обработват от компютър и се създават образи на изследваните тъкани. Диагностичната информация се получава чрез скоростта и степента на натрупване на радиофармацевтика, чрез скоростта на неговото отделяне от организма или чрез разпределението му в изследваните органи и системи. Нуклеарната медицина използва 2 основни типа гама камери - СПЕКТ (еднофотонна емисионна томография) и ПЕТ (позитрон-емисионна томография), според вида на лъчението от въвеждания радионуклид - гама-лъчение при СПЕКТ и позитрони при ПЕТ.

 

Другите апарати на какъв принцип създават образ?

- Магнитно-резонансните томографи и ехографите не използват йонизираща радиация. За получаване на образа при магнитнорезонансната томография се използва явлението ядрено-магнитен резонанс на ядрата на водорода, който съставя около 63% от обема на човешкото тяло. За целта изследваната област на тялото се поставя в силно магнитно поле, при което водородните ядра се подреждат като малки "пумпалчета" по посока на полето. Ако след това върху тях се въздейства за кратко с електромагнитна вълна с определена висока честота, ядрата започват да излъчват в резонанс енергия, която се измерва с антена, поставена върху тялото. Специален компютър управлява получаването на образа, което може да отнеме между 10 и 30 минути. Ултразвуковата диагностика (ехографията) използва ултразвукови вълни с честота между 1 и 20 мегахерца, които се излъчват от специална сонда (трансдюсер). Трансдюсерът е едновременно и приемник на сигнала. Получаването на образа е възможно, защото ултразвуковите вълни се отразяват на границите между два вида меки тъкани, при което се получава т.нар. ехо, оттам и названието "ехография". Същият принцип се използва и при радара.

 

 Много животни се ориентират по ултразвука, а човек не го чува, но дали е безопасен за нас?

- Някои животни използват за ориентиране ехолокация с ултразвук, състояща се в изпращането на сигнали с ултразвукова честота и приемане на отразената вълна (ехото). Според интервала от време между изпратения и приетия сигнал се съди за разстоянието до отразяващия предмет. Човекът чува звук до 20 килохерца, като този горен праг е индивидуален и намалява с възрастта. Известно е, че някои животни чуват звук с по-висока честота (ултразвук). Например, прилепите чуват звук с честоти над 100 килохерца и използват това за да се движат в тъмнината и да откриват плячката си. Подобно качество притежават и много насекоми, като молци, бръмбари, богомолки. Най-високата известна горна граница на чуване имат делфините, около 160 килохерца. Те, както и китовете, имат собствени сонарни системи, използвани за ориентиране в пространството. Може би не е случайно, че природата е лишила човека от сетива за някои физични фактори. Не чуваме ултразвука, не усещаме радиацията, не усещаме магнитните и електромагнитните полета. Това обаче не означава, че те не ни въздействат. За биологичното въздействие на някои от тези фактори знаем вече доста, за други знанията са недостатъчни. Добре е да приемем тезата, че никое физично въздействие не е абсолютно безвредно Но и не може да избегнем всички рискове в живота, можем само да ги намалим. Най-трудно е да намерим баланс - да приемем полезните придобивки, да се възползваме от предимствата от тях, но да ги използваме с мярка и обосновано. Това особено важи за медицината. Струва си да поемем минимален риск, ако изследването, към което ни насочва лекарят, ще помогне за диагнозата и лечението.

 

За какво извън здравеопазването се използват ултразвук?

- Отражението на ултразвуковите вълни се използва за безразрушителен контрол, регистриране и оценка на различни дефекти в изделия. Ултразвук с честота 20-40 килохерца се използва за приготвяне на хомогенни смеси, в ултразвукови вани за фино механично почистване на инструменти, промишлени части, в бижутерията и оптиката. На принципа на ехото работят локатори за откриване на рибни ята. Мощни сирени използват ултразвук с честота няколкостотин килохерца, а ултразвукови свирки се използват при дресирането на животни.

 

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
снимка
снимка: Румяна Тонева
Предишна статия
Психологическата нагласа е изключително важна при лечението на рак

Психологическата нагласа е изключително важна при лечението на рак

Следваща статия
Инвестират 800 хиляди евро в обучението на роми студенти по медицина

Инвестират 800 хиляди евро в обучението на роми студенти по медицина

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар