Лековият клек може да ви бъде много полезен при простуда и бронхит. Освен това, той регулира снабдяването на кръвта и тъканите с кислород и влияе на целия дихателен тракт. Най-добре е да се приема чрез инхалации. Освен това той помага при премахването на възпаление, облекчава мускулни болки и стимулира кръвообращението. Помага с обтегнати нерви, засилва имунната система и помага при ревматични оплаквания.
При дълго стоене или седене краката се уморяват и отичат. Причината е, че продължително натоварената мускулатура на вените се отпуска, не се свива достатъчно и като последица транспортирането на събраната кръв и тъканна течност е непълноценно. Става натрупване и може да се стигне до разширени вени и т.нар. „слонски крака”.
Още в антични времена е било известно облекчаващото действие на маслото от клек при подути крака.То предизвиква оросяване на третираните с него участъци, но също така влияе и на целия организъм: след приемането му от кожата по кръвен път стига до мозъка. Подобно на кофеина стимулира функциите на сърцето, обмяната на веществата, отичането на кръвта и тъканната течност от краката .
За профилактика и отстраняване на отоци могат да се приготвят препарати и в домашни условия, припомня Кети Иванова, автор на книги за лечебните растения.
Крем от клек за подути крака
Стопяват се на водна баня 5 гр. восък, 3 гр.какаово мало и 10 гр. ланолин. Загряват се до 60С 35 гр. бадемово масло и 50 гр. дестилирана вода и се добавят към сместа при постоянно бъркане с миксер( на най-ниската степен) до пълно изстиване. Накрая се слага 10 гр. масло от клек. Съхранява се на хладно и при необходимост се втрива в стъпалата и прасците. Трайността на крема е 6 месеца, да се държи на хладно и тъмно.
Лосион от клек за крака
Към 400 мл. 50-градусов спирт се добавят 0.5 гр. ментол, 0.1 гр. камфор, сместта се разклаща до смесването им. Накрая се слагат 2 гр. масло от клек. Съхранява се на тъчно и хладно място. Трайност: 6 месеца.
При разширени вени не се втриват , а не нанасят чрез потупване, тъй като неправилният масаж може да влоши страданието.
С клек могат да се приготвят още масло за втриване ( в областта на слепоочията, челото и шията), то влияе добре на ставите, нервите и кръвоносните съдове. Има противовъзпалително, болкоуспокояващо и отрачващо действие, препоръчва се и за инхалации ( при простуди, кашлица и хрема).
С клек се приготвят и бонбони за смучени срещу гърлобол и кашлица, дезодоранти за крака и др.
Етеричното масло се произвежда от пресни иглички и младите връхчета на клонките. То има приятно, меко и свежо ухание.
Тинктура при простуда
Най-напред натрошете на ситно изсушените пъпки на клека. Можете да ползвате суровината и от личната градина, стига да е далеч от уличния трафик. 30 гр. суровина се накисва в 125 мл. 70- градусов спирт в продължение на 14 дни. След това се прецежда, филтрира и алкохолът се разрежда до 30- процентов с дестилирана вода. Заедно с 1ч.ч топъл чай се вземат по 10 капки 2 пъти дневно. Препоръчва се за подсилване на дихателните пътища.
Как да си направим вино от клек?
Вземете 30 гр. иглички от клонкитеклек, (предварително трябва да са изсушени и натрошени на ситно) и ги изсипете в 1 л. червено вино ( по възможност домашно). 10 дни престоява и след това се филтрира. Така обогатено, от виното може да се вземат до 5 суп.л. Подпомага работата на стомаха.
Свързани статии:
Народни рецепти за възпалени венци
Рецепта чудо за сваляне на високо кръвно налягане
4 природни лечения доказани, че убиват рак
Източник: Здравница
Коментари