С тръгването на детска градина понякога рязко приключва "романтичният" период на родителството - детето попада в съвсем различна среда, в която трябва да се впише, да се научи да се съобразява с нейните нови правила и да ги следва. Но някои малчугани сякаш се оказват "абонирани" за всякакви проблемни ситуации: те отказват "да слушат", не изпълняват поставените задачи, не умеят да си играят с другите деца и постоянно влизат в конфликти. В резултат понякога родителите на по-буйните, кипящи от енергия момчета (но и на някои момичета), се оказват изправени пред въпроса: невъзпитано ли е детето ми или има други, по-сериозни психологически проблеми?
При всички случаи е важно да се знае следното: не всяка палавост или проява на агресия означават хиперактивност, а и самата диагноза трябва да бъде поставена от специалист въз основа на продължителни наблюдения за дълъг период от време и в различни ситуации от всекидневието.
"При действителните случаи на хиперактивност (с липса на внимание, адаптация и вписване в социалния живот на групата) в повечето пъти детето няма преживяване и осъзнаване, че има проблем. Самото то страда от сблъсъка на очакванията на родители и учители спрямо него и реалното му поведение", казва д-р Дора Пачова, хомеопат и директор на Центъра за здраве и образование "Едикта".
Какви са симптомите за наличие на синдром на хиперактивност и дефицит на вниманието (СХДВ)? Дете с подобни проблеми има затруднения да играе заедно с останалите и винаги настоява да се прави нещо друго. В резултат бързо става непопулярно сред връстниците си. Не може да стои мирно на мястото си, лесно се разсейва, не успява да завърши започнатата задача. Замесва се в спорове и кавги, бързо избухва. Не се подчинява и не желае да съдейства на родителя или възпитателя, когато към него се поставят някакви задачи или изисквания. Губи вещите си. Сякаш не ви чува, когато му говорите. В училище е неконтролируемо, става по време на час, постоянно тича и говори. Лошата концентрация на вниманието му води до ниски резултати в учебния процес. Не умее да организира работата си. Има неприятния "навик" да прекъсва другите, да бърза да отговори, преди да е чуло въпроса докрай, тъй като има затруднения в потискането на импулсите. Поради същата причина се впуска в опасни действия, без мисъл за последствията.
С течение на времето заради лошите резултати в училище, както и поради липсата на добри взаимоотношения с връстниците си, то развива негативна себеоценка и обичайно води живот в изолация. Често СХДВ е придружаван от тревожни и депресивни разстройства.
Родителите забелязват тези симптоми най-често в периода около 4-годишна възраст. У нас този синдром засяга 3 до 7% от децата, като 3-4 пъти повече се наблюдава при момчетата. За съжаление проявите на хиперактивност могат да продължат и в пубертета и зрелостта. Деструктивно поведение: изключени или отпаднали от училище ученици, злоупотреба с алкохол, наркотици, конфликти с правосъдието или финансови проблеми - всички те са по-вероятни, когато поведенческите проблеми в детството са останали нелекувани.
"Именно затова е толкова важно своевременното диагностициране, както и прилагането на интегративния подход в медицината за лечението на този синдром. Нужно е всички - и лекари, и родители, учители, психолози, логопеди и др., да заработят като един екип, благодарение на който се получават и добрите резултати", коментира д-р Пачова.
Конвенционалната медицина разполага с варианти за медикаментозно лечение с психостимуланти, които за съжаление имат сериозни нежелани странични ефекти: Тук се намесва хомеопатията, която предоставя добра алтернатива за лечение - ефективна и щадяща организма.
"От гледна точка на хомеопатията всяко дете със СХДВ е уникално и има безкрайно много причини, които могат да предизвикат симптоматика като тази - обяснява д-р Дора Пачова. - Нарушената концентрация например може да е само крайният резултат от всякакви възможни блокажи и проблеми. Затова хомеопатичният подход на лечение изисква да се вземе предвид и анамнезата на бременността и раждането (как е протекла бременността, имало ли е проблеми и усложнения, как е преминало самото раждане и т.н.), фамилната анамнеза и динамика. Хомеопатът отчита всички особености на поведението, храненето, съня, отношение към околната среда и др."
Дългогодишни наблюдения показват, че лечението с класическа хомеопатия повлиява ефективно върху заболяването, като подобрението е стабилно в дългосрочен план. Благоприятният ефект е както при СХДВ, така и при поведенчески отклонения от всякакъв характер.
"В България през последните 20 години много семейства са получили хомеопатична помощ за своите проблемни деца. Нашият интегративен подход включва класическа хомеопатия, психологическо изследване и психотерапия за цялото семейство. Използваме също така цветотерапията по д-р Бах, правим проверка за наличие на дадени хранителни алергии и вземаме съответните мерки", обяснява специалистът и разказва за типичен случай от хомеопатичната практика - лечение на момче, родено през 2004 г., което е с диагноза хиперактивност, дефицит на вниманието и умствено изоставане. Всички етапи на развитие при детето са със закъснение. До третата си година е бил кротък и тих, но след това се променил изведнъж и станал свръхактивен и много разрушителен. В периода, в който започва да посещава д-р Мария Грозева (под ръководството на д-р Пачова за практическо обучение по хомеопатична терапия), той не осъществява контакт с никого, не говори, не иска да си играе.
Още първия месец след приложената терапия малкият пациент започва да проявява чувства към близките си да ги целува и прегръща, а преди никога не го е правил. В рамките на първата половин година започва да говори, да търси деца, за да си играе с тях, подобрява концентрацията си. Лечението продължава с успех - хиперактивността е намалена с 90%, посещава детска градина, и то без никакви проблеми в комуникацията. Няколко години по-късно той вече е ученик по редовната образователна програма и е един от най-добрите в класа. Зряло и контактно дете с добро самочувствие, с любознателност и желание да опознае света - така го преценява лекуващият го педиатър д-р Мария Грозева от Хасково. Резултатът е постигнат, като е провеждана системна работа и с майката, и с детето - с хомеопатия, психотерапия, обучение по фамилна динамика и др.
Немски лек за концентрация
Немският хомеопатичен съюз препоръчва подходящо лечение с помощта на киндинорм - хомеопатичен комплексен лекарствен продукт, специално разработен за употреба при дефицит на вниманието и концентрацията, нервна раздразнимост, двигателна свръхактивност, затруднения в учението, нарушения на съня или общо изтощение. Подходящ е както за деца над една година, така и за възрастни. С комбинация от четири активни съставки: Chamomilla - при неспокойно състояние, трудно успокояване и заспиване, свръхчувствителност (към шум, докосване и др.), упоритост и капризност, състояния на гняв и неконтролируема ярост; Kalium phosphoricum - за баланс на нервната система, при нарушения на съня (нощни кошмари, ходене по време на сън, нощно напикаване) и при проблеми в училище, раздразнителност, неспокойство; Staphisagria - при прекалена нервозност и изблици на гняв, лекува физически неразположения след потиснат гняв; Valeriana - с балансиращо и успокояващо действие при неспокойство и непрекъснато желание за движение, променливо настроение.
Свързани статии:
Букет от горчиви билета при липса на концентрация (народни рецепти)
Безопасно ли е съзнателното ускоряване на метаболизма?
Автор: trud.bg
Коментари