Блог

От БАН алармират: бъдете внимателни – бум на магнитни бури увеличава риска от инфаркти и инсулти

От БАН алармират: бъдете внимателни – бум на магнитни бури увеличава риска от инфаркти и инсулти

Три силни магнитни бури ни удрят до края на месеца. Те ще са на 24, 27 и 31 март, съобщава пред "Монитор" Ева Божурова от обсерваторията при БАН. Бум на инфарктите, инсултите и обостряне на всички сърдечносъдови заболявания, както и тези на вегетативната нервна система се очакват в дните след тях, предупредиха кардиолози.

 

Според специалистите най-податливи на влиянието им ще бъдем във времето от 22 часа до полунощ. Магнитните бури са в резултат на слънчеви изригвания, след които силен поток от високо заредени енергетични частици като протони, електрони и хелиеви ядра, наричани още алфа-частици, достига до Земята и оказва влияние върху организма на хората.

 

Поне два дни преди и след магнитните бури хората, които са склонни към мигрена и високо кръвно налягане, трябва да обърнат повече внимание на своето здраве, поясни д-р Анна Димитрова, кардиолог в столична болница. Желателно е в такива периоди да спим най-малко 7 - 8 часа, да прекарваме повече време на чист въздух и сред природата.

 

В дните преди, по и след тези аномалии не бива да се приема алкохол, чай и кафе. Ефектът от тях е сравняван с този от силно физическо натоварване, което се отразява сравнително добре на здравите хора, но не се понася толкова лесно на тези, които имат здравословни проблеми.

 

В най-добрия случай човек с хронично заболяване се отървава с учестено сърцебиене, повишаване на кръвното налягане, но може да се стигне и до хипертонични кризи, аритмия, тахикардия и екстрасистоли. Те се дължат на смущения в електрическите импулси към сърцето, причинени от силния поток от високо заредени протони.

 

Магнитните бури нарушават не само кръвообращението, но и мозъчното оросяване, тъй като концентрацията на кислород във въздуха рязко спада и настъпва т.нар. кислороден глад, откъдето възникват едни от най-често срещаните симптоми - промяна на настроението, умора, главоболие, световъртеж, замаяност, загуба на равновесие и дори припадъци, обяснява д-р Димитрова. /КРОСС/

 

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
снимка
снимка: www.picstopin.com
Предишна статия
Националната пациентска организация стартира допълнителни изследвания на пациенти с диабет тип 2 разказва Д-р Хасърджиев

Националната пациентска организация стартира допълнителни изследвания на пациенти с диабет тип 2 разказва Д-р Хасърджиев

Следваща статия
Вкарват психичноболните в общ регистър

Вкарват психичноболните в общ регистър

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар