На читателския въпрос отговаря д-р Марияна Зюмбюлева, хематолог в ДКЦ “Александровска”:
Желязото е микроелемент, необходим за функционирането на хемоглобина. Нормалните му стойности в серума за мъже са 12,5- 26,5 мкмол/л, за жени - 10,7 - 23 мкмол/л, като най-добре е да се сравнят с нормите на съответната лаборатория. Най-лесно е да се запомни като норма 14-24 мкмол/л за двата пола. Желязото се приема с храната и се усвоява в тънките черва и се пренася чрез кръвта. Свободното желязо е много токсично, затова в кръвта (плазмата) се свързва с плазмен белтък - трансферин, и се отлага в черния дроб, костния мозък под форма на разтворим белтък - феритин, и неразтворим - хемосидерин. Норми на феритина са 30 - 180мкг/л за мъже и 20- 180 мкр/л за жени.
Високо серумно желязо има при:
- Вродени хемолитични анемии. Най-популярна у нас е таласемията. Много по-рядко се среща микросфероцитната анемия.
- Придобити хемолитични анемии. Хемолизата е явление на разрушаване на червените кръвни клетки в далака, черния дроб или директно в кръвта. В резултат се увеличава билирубинът, желязото и други клетъчни съставки.
- Наследствени заболявания са порфириите. Много редки заболявания с дефект в синтезирането на част от хемоглобиновата молекула. Има чернодробни и кожни форми, които се характеризират с картина на хепатит и поява на мехури по кожата.
- Наследствено заболяване е хемохроматозата. Тук има усилено усвояване на желязо в червата с повишено отлагане в паренхимните органи и развитие на хроничен хепатит, диабет, сърдечна недостатъчност, потъмняване на кожата и пр.
- При апластични анемии, когато поради дефект на стволовите клетки не се достига до зрели клетки в костния мозък, включително еритроцити, и желязото не се използва за образуване на хемоглобин. Правят се кръвопреливания, а има и модерно лечение, вкл. костномозъчна трансплантация.
- При заболявания от групата на Миелодиспластичния синдром - т.нар. рефрактерна анемия, сидеробластна анемия и пр. Не могат да се произвеждат еритроцити в костния мозък поради вроден или придобит дефект. Тук лечението е само с кръвопреливане. Чуждата кръв се разпада и освободеното желязо се отлага в паренхимните органи - слезка, черен дроб, панкреас, миокард, и се усложнява най-често с диабет и сърдечна недостатъчност. Отделно желязото е повишено и поради неупотреба за образуване на собствена кръв.
- Високо желязо от повишена усвояемост в червата има при оперативно направен портокавален шънт (създаване на пряка връзка между чревното и чернодробното кръвообращение), за да не се допусне събиране на течност в корема (асцит) при чернодробна цироза и др.
- При анемия от липса на витамин В12 - в началото преди започване на лечение и при левкемии.
- При венозно вливане на железен препарат над необходимото.
- При хронични бъбречни заболявания и хронична бъбречна недостатъчност.
- Лечение в момента или наскоро с железни препарати; приемане на комбинирани витамини и т.н.
Свързани статии:
Десетте най-богати на желязо храни и билки
5 важни микроелементи в човешкото тяло
Как да съчетаваме храните, за да сме по-здрави и по-красиви
Автор: 24chasa.bg
Коментари