Камфоровото масло се извлича от дърво под същото име. Този тип масло се използва в медицината от стотици години. Ние ще ви разкажем за добива и приложението на камфоровото масло, за да видите, че причините да го включите в аптечката си не са една или две.
Във всички части на растението има маслени клетки, които съдържат камфорово масло. При окисляването му се отлага в дървесината във вид на кристалчета. Най-богати на камфор са долните части на ствола- наситнява се на стружки и се подлага на водна дестилация. Докат крехките, безцветни кристалчета с характерна миризма в Япония се добиват от стволовете и корените, в Русия се ползват облистените клонки, макар че се добива по-малко суровина, но този начин е по-щадящ, разказва Кети Иванова, автор на книги за лечебните растения.
Лечителят Амасиаци пише, че то помага при менингит, туберкулоза, главоболие, сърцебиене, жълтеница, копривна треска, както и външно средство срещу обриви по кожата, ушите и устата, а също и при подагра.
Германският лечител свещеник Кнайп го назначавал във вид на спиртен разтвор ( късче, колкото лешник разтворено в 250 мл. спирт) за втриване при натъртвания, изкълчвания, ревматични и спазматични състояния.
Маслото от камфор (стрива се парченце камфор в маслинено или бадемово масло) го препоръчвал при ревматизъм, болки в гърба и болезнени подагрични прояви.
В българската народна медицина се дава вътрешно при простуда, бодежи в гърдите, лош дъх, дифтерит, ставни отоци, измръзвания.
Що се отнася дo употребата му в лечителското изкуство на Близкия и Далечния Изток, тя е много по-широка –
в Корея напр. вътрешно се взема при възпалителни процеси, слънчев удар, нервно сърце, епилепсия, травматичен шок, рязко отслабване, коронарна недостатъчност, повишена нервна възбудимост. А външно: срещу възпаления в устната кухина и гърлото, зъбобол, болести на очите, ринит.
Камфорът възбужда централната невна система, стимулира дишането и кръвообръщението , оказва тонизиращо влияние на сърдечния мускул, засилва обменните процеси в него.
В медицината се използва подкожно в маслен разтвор или във вид на прах за оказване на бърза помощ в случай на остра и хронична недостатъчност при колапс, инфекциозни заболявания (със сърдечна недостатъчност), крупозна пневмония, отравяния с въглероден окис, наркотични и сънотворни вещества.
Вътрешното приемане днес почти не се практикува (необходима е голяма предпазливост и единствено- под лекарски контрол!), докато външното ву прилагане се ограничава при чувствителна кожа( възможни са изгаряния и възпаления).
Под формата на спиртен разтвор, мехлемоподобни и течни мазила се предписва при различни ревматични болести и мускулни болки. Най-често в препаратите се съчетава с розмариново, лавандулово, мащерково и терпентиново масло, мравчена киселина, амоняк и хлороформ.
Камфоровите мехлеми се прилагат твърде често и във ветеринарната медицина при разтегляне на сухожилията и навяхвания.
Свързани статии:
Прочисте организма със студено пресовано рициново масло
12 супер ползи за здравето от орехово масло
Масло от мащерка - доказано, че убива 97 процента от раковите клетки на гърдата
10 причини, поради които трябва да използвате фъстъчено масло всеки ден
Източник: Здравница
Коментари