Блог

Не изхвърляйте покълналия чесън - той е суперхрана

Не изхвърляйте покълналия чесън - той е суперхрана

Първо, нека да изясним нещата за слуховете, „чесънът е отровен“, които се разпространяват от някои, подобно на усърдните хора разпространяващи страхове, като „семената на ябълките и кайсиите са отровни“.

 

Малкото знание е опасно, когато не забелязва всички подробности на пълната картина. Рапространяващите дезинформация, подпалвачи на страх, следва да бъдат игнорирани. 

 

Въпреки това, има известна истина за токсичния чесън, ако си купувате конвенционално отглеждан вносен чесън. В САЩ повече от половината от конвенционално отглеждания чесън идва от Китай. Почти всичкия останал идва от Мексико и някои южноамерикански нации.

 

Част от чесъна, внесен от Китай, е отглеждан в човешки изпражнения, според австралийски доклад. След като е имало няколко големи пратки, задържани в САЩ, заради мухъл и опаразитяване от насекоми, Китай и други страни са прибягнали към избелване и дезинфекциране на чесъна с метилбромид, силно токсичен пестицид, който е бил забранен в някои райони.

 

Има вариант. Платете малко повече, за да закупите местно отглеждани органични глави чесън. По ирония на съдбата, токсичните мерки, опитващи се да предотвратят развалянето на внасяния чесън, също инхибират една способност, която засилва  подобряващите здравето качества на чесъна – покълването.

 

Покълналият чесън е дори по-здравословен

 

Покълналият чесън, старите глави чесън с ярко зелени филизи, покълнали от техните скилидки, обикновено се смята за преминал разцвета си и рутинно се изхвърля в кофата за боклук, без колебание.

 

Някои застаряващи растителни храни, които започват да покълват, като например картофи, всъщност могат да бъдат опасни, тъй като отделят токсични химикали, които могат да навредят на хората. Това не важи, обаче,  за покълналия чесън.

 

Всъщност, едно проучване, финансирано от Института на Корея за планиране и оценка на технологиите, който бе публикувано наскоро в ACS’ Журнал по земеделие и хранителна химия, открило, че покълналият чесън има още по-голяма антиоксидантна активност от неговите по-млади, по-свежи братя.

 

Изследователите са знаели, че, когато разсадите се превръщат в зелени растения те произвеждат много съединения, някои от които защитават растението от патогени.

 

Изследователят Джонг-Санг Ким, PhD, обясни: „Растенията са много податливи на атаки от бактерии, вируси и насекоми по време на покълването. Това ги кара да произвеждат различни химикали, наречени фитоалексини, за да се защитават. Повечето от тях са токсични за микроорганизми и насекоми, но полезни за човешкото здраве.“

 

Групата на Ким предполага, че може да се получава подобен процес, когато от старите скилидки чесън израстват зелени филизи. Те установили, че екстракт от чесън, покълнал в продължение на пет дни, са имали най-високата антиоксидантна активност, докато екстракти от пресен чесън са имали по-малка антиоксидантна активност.

 

Освен това, покълването променя метаболитния профил на чесъна: Метаболитният профил на покълналия за 5-6 дни чесън е напълно различен от метаболитния профил на чесън, покълнал за четири дни или по-малко.

 

Изследователите заключават, че покълването може да бъде приложим метод за увеличаване антиоксидантния потенциал на чесъна, въпреки че все още не са сигурни за точните замесени механизми.

 

Покълналият чесън подобрява доказаната защита за сърдечното здраве, противовъзпалителната и имуностимулиращата способност на пресния чесън, и способността му да убива 14 видове ракови клетки. Богатото на сяра съединение в чесъна, наричано алицин, е ефективно срещу бактерии, вируси, гъбички и паразити без токсични странични ефекти.

 

Така че вземете няколко местни, биологични, покълнали глави чесън от пазара или просто им позволете да покълнат в килера, за да подобрят своите антиоксидантни свойства.

 

Свързани статии:

Пригответе си лечебен микс от чесън и мед

Какво не знаем за черния чесън?

Яденето на суров чесън два пъти седмично намалява риска от рак с 44%

Чеснови лекове за някои от най-често срещаните неразположения

 

Автор: biopogled.com

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
Предишна статия
Къде се крие този важен колаген?

Къде се крие този важен колаген?

Следваща статия
Най-употребяваните екзотични билки

Най-употребяваните екзотични билки

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар