Пролетта настъпва, а с нея и цъфтежа на люляка. Той не се използва често като лечебно средство, тъй като съставките му не са добре проучени. В народната медицина той е намерил своето място. В кората на клоните му и в листата може да се намери горчивият гликозид сирингин, а в цветовете, още се съдържат и етерично масло и фарнезол.
Лечебната дрога се приготвя от листните пъпки (събират се при набъбването им), както и от листата и цветовете (най-добре е да се берат при цъфтежа). Те се предписват във вид на запарка при камъни в бъбреците, при епилепсия, а в смес с липов цвят – като потогонно и противомаларийно средство. За лекуването на малария обаче по-широка употреба се отрежда на люляковите листа, пояснява Кети Иванова, автор на книга за лечебните растения.
Ето и някои полезни рецепти:
Рецепта 1
2 суп.л. цветчета от люляк се стриват добре с 2 суп.л. прясно краве масло и вазелин. Сместа се ползва за втриване на болните места при .
Рецепта 2
Свежи люлякови листа се измиват с топла преварена вода, наситняват се , слагат се върху цяло, люляково листо и се налагат върху засегнатото място при ечемик.
Рецепта 3
300 гр. наситнени малки клонки, заедно с листата врят в 1 л. вряла вода в продължение на 20 мин., киснат 2 часа и се прецеждат. При малария се пие по ½ ч.ч. отвара 3 пъти дневно.
Рецепта 4
Противомаларийна отвара се получава и по друг начин: 1 ч.ч наситнени свежи люлякови листа врят в 2 ч.ч. вода, докато остане 1 ч.ч течност и се прецежда. Взема се по 1 ракиена чашка от 3 до 6 пъти дневно.
Рецепта 5
1 суп.л. люлякови цветчета се заливат с 1 ч.ч. вряла вода, кисне 1-2 часа и се прецежда. Приема се по 1-2 суп.л. топла запарка 3-5 пъти дневно срещу кашлица и коклюш. Може да се използва за компреси и промивки на гнойни рани.
Рецепта 6
Добър лечебен ефект при оказва чаят от млади люлякови листа (1 суп. л. дрога на 1 ч.ч. вряла вода, кисне 15 мин. и се прецежда).
Рецепта 7
Срещу (особено в напреднал стадий) е полезна запаркато от листни пъпки- 20 гр. дрога се залива с 1 ч.ч. вряла вода, кисне 30 мин. и се прецежда. От течността се приема по 1 суп.л., 3 пъти дневно преди хранене.
Рецепта 8
При лекуване на рани, както и на трофични язви може да се помогне с млади люлякови листа – измиват се добре, налагат се върху засегнатото място и се бинтова. Превръзката се подновява на всеки 1 час.
Свързани статии:
Чай от люляк сваля температурата
Десет билкови рецепти, които ще помогнат при ревматизъм
Каменно цвете – при висок холестерол и проблеми с черния дроб
Източник: Здравница
Коментари