Имунолози настояват всички новородени да се изследват за първичен имунодефицит съобщават от БНТ. Често пъти банални заболявания като отит и пневмонии се оказват трудно лечими именно заради проблемът в имунитета. Според лекари, ако изследването се въведе още в първите часове след раждането, сериозно ще се намали детската смъртност. До два месеца в София и Пловдив ще заработят два диагностични центъра.
Нова диагноза на много стар проблем. Чести инфекции и пневмонии, трудно лечение, забавено развитие. Едва напоследък медицината успя да открие причината – поне 200 генетични мутации предизвикат различни дефицити на имунитета. Проблемът сега, обаче е, че лекарите все още не разпознават тези състояния.
Още: Възход на сезонните алергии през пролет 2014!
Отец Стоил Лазаров – асоциация на хора с първични имунни дефицити: – Моята диагноза, докато се открие че съм пациент с първичен имунен дефицит така беше астма и белодробно заболяване, но в последствие се оказа че е хематологично.
БНТ: Колко години бяха нужни докато стигнете до истината?
Отец Лазаров: 20 години. Има много хора, които са с това заболяване, но те не знаят.
Проф. Елисавета Наумова – началник Клиника по клинична имунология, УМБАЛ Александровска: - Класическите знания, които сме получили по време на следването, са се променили значимо във всички области на медицината, особено в областта на такива редки заболявания, каквито са първичните имунодефицити.
Затова една фондация се е заела да обърне тази тенденция в цял свят. Фондация Джефри модел основана от родители на дете починало от имунен дефицит ще подпомогне и у нас изграждането на центрове на диагностика, лечение и обучение на лекари и пациенти. До два месеца те ще започнат работа в София и Пловдив. Фондацията ще подпомогне и въвеждането на скрининг за всички новородени.
Още: Таханът може да спаси живота ви
Проф. Елисавета Наумова: – Когато се разбере, че в първите часове след раждането, че има състояния на първичен имунен дефицит, трябва да се преоцени ваксиналния подход при тези деца и на второ място да се започне интензивно лечение и мерки, които да предпазват от инфекции.
Изследването е евтино, лесно осъществимо и много смислено. Защото освен с медикаменти, лекарите успяват да излекуват 95% от децата след костно-мозъчна трансплантация.
Безплатни имунологични и генетични консултации в “Пирогов” има на 25 април от 9 до 15 часа и в Александровска болница от 22 до 29 април, от 11.00 до 14.00 ч.
Още: 7 натурални средства, с които да преборите пролетната умора
Коментари