От дълбока древност до днес хвойната е на почит в народната медицина като символ на удължаването на живота.
С помощта на две сухи хвойнови дървета обредно се добива жив (нов) огън на големи християнски празници, при основаване на ново селище, а също при опасност от епидемии по хора и животни. С плодовете на хвойната се накадяват помещенията за пречистване на въздуха.
Хвойното етерично масло е богато на пинен, терпинен, флавонови гликозиди, пектинови, горчиви и смолисти вещества, инвертна захар, витамин С, оцетна, ябълчена и мравчена киселина. То се включва в състава на много течни препарати или мехлеми за втриване при ревматизъм, използва се за инхалации при бронхит. Маслото от плодчета освен против ревматични болки се употребява и при подагра, дървесината- при екземи, псориазис, премръзнали крайници, а от игличките се приготвя хвойнова вода – фитонцидно средство за лекуване на трихомонаден колпит.
Най-голяма употреба от храста имат плодчетата. Събирането им е трудно поради гъстота и бодливостта на растението (Juniperus communis). Плодчетата притежават жлъчкогонно, потогонно, пикочогонно и тонизиращо въздействие, а също и антидиабетично. В американската народна медицина се ползват и като антираково средство (експериментално е доказана противотуморната активност, както и ефикасаността при възпалителни заболявания - напр. артрит и подагра), казва Кети Иванова, автор на книги за лечебните растения.
Във вид на запарки, отвари и извлеци се прилага при възпаления на бъбреци и пикочен мехур, катар на дихателните пътища, бъбречни, чернодробни, стомашни, кожни, ставни( ревматични и подагрични) състояния, а също и при менструални болки. У нас –оше срещу оригване, трудно уриниране, лош дъх.
Ако сутрин се сдъвчат 1-2 плодчета, слюнката се глътне, а остатъците от тях се изплюят, това повлиява благоприятно на стомаха за целия ден, прогонва лошия дъх и действа профилактично срещу зарази.
Рецепта 1
За външна употреба ( при ревматизъм, подагра с отоци) и безапетитие, сгоруха ( оригване и парене), газообразуване се прави следната тинктура: 100 гр. смачкани хвойнови плодчета се заливат с 500 мл. 70-градусов спирт, оставя се да престои 14 дни, като често се разклаща. Прецежда се в чисто шише. Вземат се вътрешно по 20 капки върху бучка захар.
При болки в ушите се слага памуче, напоени с тинктура и добре изтискано.
Рецепта 2
При ставни заболявания са подходящи бани с добавка хвойнова отвара- 50 гр. плодчета и иглички от хвойна се слагат да заврат в 5-6 л. вода, прецедената течност се добава към водата във ваната, в която се престоява 15-20 мин.
Рецепта 3
Пикочогонно: 1 ч.л. плодчета се слагат в 1 ч.ч. вряла вода, кисне 15 мин., прецежда се и се взема по 1 суп.л. 3 пъти дневно.
Рецепта 4
За стимулиране на храносмилането:10 гр. плодчета се заливат в 1 ч.ч. гореща преварена вода, кисне 15 мин., прецежда се и се приема по 1 суп.л. 3-4 пъти дневно.
Рецепта 5
Кръвоочистващо средство: смесват се по 25 гр. хвойнови плодчета, стръкове от овчарска торбичка и поточарка. 4 пълни ч.л. смес се залива с 1 ч.ч. студена вода, кисне 8 ч. и се прецежда. Изцедените билки се заливат с 1 ч.ч. вряла вода, кисне кратко време и се прецежда. Смесват се студеният извлек и запарката, изпива се бавно.
Във всички фитотерапевтични трудове се предупреждава, че препаратите от хвойнови плодчета увреждат бъбреците. Въпреки, че според нови проучвания това следва да се промени, все пак трябва да се избягват продължителната употреба и предозирането. Най-добре е да се вземат под лекарско наблюдение. На бременните не се препоръчва, тъй като в по-големи количества причиняват аборт.
Свързани статии:
Етерични масла в третата възраст (част 1)
Оставете лекарствата! Ето изпитани бабини рецепти при простуда
5 природни стъпки за предотвратяване на рак
Противодействайте на рака със смес от мед и джинджифил
Автор: zdravnitza.com
Коментари