Родителите трябва да заведат детето си на първи преглед при стоматолог още на една година дори да не са му поникнали всичките зъбки. Целта - да се предотврати появата на кариес.
"Такава е препоръката в световен аспект, но тя все още не е възприета у нас. Ако първото посещение е навреме, родителите ще получат информация за подходящия хранителен режим на детето и какви трябва да бъдат хигиенните му навици", обяснява д-р Мария Шиндова. Тя е асистент в Катедрата по Детска дентална медицина във Факултета по дентална медицина към Медицинския университет в Пловдив. Родителите най-често търсят зъболекар за децата си чак когато ги заболи зъбче. Повечето майки не знаят, че устната хигиена на детето трябва да стартира още докато го кърмят, а кариесите задължително се лекуват дори то да не е сменило зъбите си с постоянни.
Правила
Те са ясни и не са трудни за изпълнение, като предотвратяват неприятности в по-късна възраст. Сред тях са общоизвестните - като да не се дава подсладена вода на бебето. А шишето с биберона може да се използва за храна, но не за приспиване или успокояване.
Почистване
По възможност не бива да се допуска нощно хранене, но ако се случи - да се дава след него неподсладена вода, обясняват стоматолозите. Според тях е добре, след като бебето приключи с яденето, да се почистват зъбките му с памучни накрайници за пръст, които се продават в аптеките, или с намокрена марля. Родителите най-често водят децата си за пръв път на стоматолог, когато са на 5-6 години. Доста често това е срес за малчуганите, най-малкото заради шума на машините.
"Лазерите като алтернативен метод за лечение в денталната медицина вече дават възможност за преодоляване на стреса. Те все повече се използват, защото са изключително щадящи, няма шум и вибрации", каза д-р Шиндова. С устройството могат да се лекуват кариеси на временните и на постоянните зъби на децата, както и усложненията им. Принципът на денталните лазери е използването на светлинната енергия за извършване на процедурите. Сред иновациите в денталната медицина е и уред, с който може да се открият симптомите на кариес. Това е ултравиолетово фенерче, на чиято светлина бактериите по зъбите се оцветяват в ярък червен цвят, а здравите зъбки остават с бледозелен оттенък.
По данни на Българския зъболекарски съюз 70% от децата на 5-6 г. имат кариеси на временните си зъбчета. Около 80% от тези, които са на 12 г. и имат постоянни зъби, също имат проблеми с тях. При 18-годишните проблемът е повсеместен и някои от тях имат по 6 зъба с кариес.
Свързaни статии:
Как да успокоим венците на детето с кисело мляко
Нация без зъби (въпреки добрите зъболекари)!
Всеки пети скърца със зъби. И Клуни страда от бруксизъм
Автор: trud.bg
Коментари