Блог

Един час назад – как да го преодолеем

Връщаме стрелките на часовника в края на октомври и отново вкарваме смут в ежедневните ни настройки. Поне три седмици са нужни, за да се приспособи човек към зимното часово време. В медицината вече дори има специален термин за подобно състояние – десинхроноза (или нарушаване на синхрона между механичния и биологичния часовник). Да не забравяме, че биологичният часовник е древен колкото самите живи организми и не може да бъде подлъган просто така! Връщането на стрелките с един час назад предизвиква безсъние, хронично недоспиване и понижаване на работоспособността средно с 10%. Статистиката сочи, че през първата седмица от новото часово време броят на сигналите в бърза помощ се увеличава с 12%, броят на самоубийствата - с 6%, а броят на нещастните случай – с 1/3.

 

Успокояващата новина е, че със смяната на времето през есента се връщаме към нормалност! Изследвания в Германия са установили, че през почивните дни хората следват стандартното време, а не лятното часово време, което е изкуствено създадено.

 

Към стреса, предизвикан от нарушените биоритми в края на октомври, се добавя и сезонната депресия от недостига на светлина. Именно светлината е ключова към регулирането на биологичния ни часвоник! Тя подтиска отделянето на хормона на съня – мелатонин, а тъмнината го засилва. За адаптция към зимното време е добре веднага при събуждане да светвате лампите и да дърпате пердетата. През деня се опитайте да стоите на слънце, а няколко часа преди лягане избягвайте силното осветление у дома. За съжаление, мониторът на лаптопа също имитира дневна светлина и ни разбужда!

 

Към тези съвети ще добавим приемът на повече витамини, който е добре дошъл за имунитета през есента. Физическите упражнения няколко часа преди лягане помагат за дълбокия сън, а сутрешното бягане ще ви отвори очите по-лесно!

 

И още една чудесна новина: аржентински учени са открили, че прочутата Виагра подпомага адаптацията на билогочния часовник. Изследванията са направени върху хамстери, но нищо не пречи да се възползвате от ефекта на синьото хапче през уикенда – все пак получаваме един бонус час с връщането на стрелките!

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
снимка
снимка: http://marcycasselman.com/
Предишна статия

Свободно лечение в ЕС

Следваща статия

Оранжево здраве – за ползите от тиквата

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар