Блог

Да научим повече за слънчевото изгаряне

Да научим повече за слънчевото изгаряне

Причината за слънчевите изгаряния са вредното действие на слънцето са UV лъчите, невидими за човешкото око. Те индуцират производството на меланин в меланоцитите на кожата и транспортирането на меланозомите в епидермалните клетки, което обуслява потъмняването й.

 

Едва ли има човек, който не е изпитал последствията от прекомерното излагане на слънчевите лъчи. При първа възможност всеки от нас бърза да се разсъблече, работейки в градината, отивайки на излет в планината или на почивка край морето. Не редки са и пораженията от актуалните днес соларни студиа.

 

Оплакванията започват само няколко часа след неразумния контакт със слънцето и могат да персистират в продължнение на дни, седмица. Макар и да познават дискомфорта, който може да последва, повечето хора не предприемат никакви мерки срещу вредното въздействие на UV светлината.

 

Симптомите на слънчевото изгаряне включват зачервяване на кожата, повишена чувствителност, болезненост, оточност. Тя е топла при допир, а по повърхността и могат да се появят мехури, които лесно се разкъсват.

 

Какво да правим ако „изгорим”?

Първите стъпки при слънчево изгаряне са естествено прекратяване контакта с лъчите, покриване на тялото. За облекчаване на настъпили оплаквания могат да се приемат аспирин или ибупрофен, които ще потиснат болезнеността, оточността, ще повлияят и на евентуален фебрилитет. Прилагането на хладни компреси с вода или мляко също има благоприятен ефект. Препоръчват се охладителни кремове, особено такива на базата на алое. От значение са бани с хладка вода, следвани от внимателно и добро подсушаване с мека кърпа. В никакъв случай кожата не трябва да се търка или бръсне. Ако има мехури, те не трябва да се късат поради опасност от инфекция. Високите температури, слънцето, самото изгаряне обуславят дехидратация, която може да се компенсира с достатъчен прием на течности.

 

Как да се предпазим от „изгаряне”?

Употребявайте редовно слънцезащитни лосиони и масла, но имайте предвид, че надписите за 24-часова защита и водоустойчивост в повечето случаи са ненадеждни. Лосионите трябва да се нанасят многократно, тъй като при изпотяване и контакт с вода се отмиват. Слънчевите очила са походящи когато имат висок UV-филтър.

 

НЕЗАБАВНО ПОТЪРСЕТЕ ЛЕКАР, АКО:

• Имате силно зачервяване и/или мехури по тялото.

• Имате висока температура, втрисане, световъртеж, главоболие или повръщане.

 

Свързани статии:

Съвети срещу слънцето

Защитете косата си от лятно слънце с натурални средства

Как да се предпазим от слънчева алергия

 

Автор: zdravnitza.com

Забележка: Този материал не е медицинска литература и не замества консултациите със специалист. Журналистическият текст има за цел да провокира въпроси от здравно естество и препоръчва да се обръщате винаги към медицинско лице за съвет!
снимка
immtherandom-ista.blogspot.com
Предишна статия
Лавандула – какви са лечебните качества на тази билка?

Лавандула – какви са лечебните качества на тази билка?

Следваща статия
Зависими ли сме от фаст фуд? Как да се храним хем вкусно, хем полезно

Зависими ли сме от фаст фуд? Как да се храним хем вкусно, хем полезно

Какво е мнението ви за тази статия?

Хубава статия Не ми харесва  

Вашата оценка ще подобри качеството на нашите статии!

Сподели в Facebook
Сподели в Twitter

Коментари

Последни статии

Регистрирайте се и ще можете:
  • – да намерите добър лекар специално за вас
  • – видите кои лекари препоръчват приятелите и роднините ви
  • – помогнете на близките си като оцените лекар