Напоследък ни заливат реклами за продукти против цистит и други остри уроинфекции. От тях първо става ясно, че все повече хора са засегнати от подобни страдания. И второ – че трудно ще откроите ефективния продукт, ако нямате познат фармацевт, който да ви разтълкува разликите и уловките в отделните продукти.
На пръв поглед всички си приличат – Американска червена боровинка, другият – пак Американска червена боровинка, третия – ха, и той Американска червена боровинка.
За червената боровинка това е добре – масово признават вълшебните й качества и консумацията върви – във всякакви видове и форми.
Но какво става с уроинфекциите. Защо броим пари, а обещаният ефект го няма.
Ами то е като при много други продукти на нашия пазар – едно пише на етикета, друго показва лабораторния анализ, ако се стигне дотам.
Още преди повече от 300 години индианците използвали плодовете на Американската червена боровинка за зарастване на рани и облекчаване на болката. Днес червената боровинка е известна с многобройните си здравословни ефекти. Особено значима е способността й да предотвратява инфекциите на пикочните пътища, поради своя уникален антибактериален ефект.
Само че напоследък много неща се промениха – и в знанието за Американската червена боровинка и в технологията за производството на природните продукти. През последните няколко години се доказва категорично, че лечебният ефект се дължи на специфичен вид проантоцианидини (PAС), които се съдържат в червения плод. Проантоцианидините са широко разпространени в растенията, като съществуват два типа – тип А и тип В. Проведено клинично проучване показва, че в Американската червена боровинка се съдържат проантоцианидини от тип А.
Установено е, че единствено проантоцинидините от тип А имат способността да предотвратяват адхезията на E.coli по стените на уринарния тракт, като по този начин се улеснява изхвърлянето на бактериите с урината. За да се постигне този ефект дневната доза PAC трябва да бъде минимум 36 mg.
Свързани статии:
Вкусно отслабване с червена боровинка
За червената боровинка и с какво е полезна тя
Горските мъниста, наречени боровинки - лек за какво ли не
Източник: 24 часа.bg
Коментари