Доц. Ваня Юрукова, зам.-директор на столичната болница по белодробни заболявания:
- Доц. Юрукова, на какви пациенти помагате в момента в столичната болница по белодробни заболявания?
- Имаме приети с белодробни инфекции като вирози, атипични пневмонии и с екзацербации (б.р. - обостряне) на бронхиалната астма и на хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) заради по-влажното време, настъпило с пороите. Хоспитализирали сме също болни с тумори, с диагностични проблеми. А през есента очакваме отново да ни атакуват вирусните заболявания, включително грипът и неговите усложнения - пневмонии, остра дихателна недостатъчности и изостряне на хроничните заболявания.
- С години в обществото се говореше предимно за сърдечносъдови и онкозаболявания. С въвеждането на тоталната забрана за пушене и белодробните болести излязоха на преден план. За близо 2 г. имате ли наблюдения да се е подобрило здравето на някои българи или е рано за заключения?
- Периодът е много кратък, за да се направи съпоставка. Дори пушачите да прекратят да палят цигари, остават необратими промени, които невинаги могат да се преодолеят. Настъпват изменения в белите дробове, които често случайно се диагностицират чак при възникнала инфекция на долните дихателни пътища. Затова е желателно пушачите да се подложат на скринингово неинвазивно изследване, което не е болезнено и се извършва много бързо. Става дума за спирометрията, която рано издава отклоненията в белодробната функция.
- Едно от заболяванията, които категорично причиняват цигарите, е ХОББ. За кои нейни симптоми да бъдем нащрек и "уловим" ли ги, веднага да потърсим лекар?
- На първо място е кашлицата, на която пушачите не обръщат нужното внимание, защото за тях е обичайната - "тютюнджийска". Тя може да е суха или влажна, с експекторация (б.р. - отхрачване) като е възможно да се изостря. Друг симптом е задухът, който в началото на заболяването се наблюдава при физически усилия, а в последствие и в покой. Често пациентът го "загърбва" и се пита какво става чак когато го усетят, докато примерно се изкачва по стълбите. След това може да се стигне до "свирене" в гърдите и пристъпи на задух.
- Напълно лечима ли е ХОББ?
- Ако бъде диагностицирана рано, има лечение, което се провежда непрекъснато, т.е. нонстоп се взема инхалаторна терапия. За съжаление в съзнанието на нашите пациенти е насадено, че ако се стигне до инхалатор, състоянието е много тежко и се привиква към него. Дори се страхуват да го използват. А обяснението е просто: повърхността на белия дроб е много голяма и когато медикаментът му се "подаде" по инхалаторен начин, достига до точното място и с по-малко странични явления. Действа още на първата, втората или третата минута. А ако лекарството се приема през устата, ще минат часове, докато подейства, но и има доста нежелани въздействия. С две думи - има доказана терапия, която е за пациенти със стабилно състояние, има такава и за влошилите се. Въпросът е заболяването да бъде диагностицирано рано, лечението да се назначи от специалист, да е правилното и да се открие точният препарат за съответния болен.
- Както се случва, ако болестта се хване в напреднала фаза?
- Тогава пациентите развиват дихателна недостатъчност и дори стигат до кислородолечение. Всяка една инфекция в това положение може да причини задълбочаване на дихателната недостатъчност, като понякога не е изключено да се мине на апаратно дишане. Затова е толкова важно лечението да стартира навреме.
- Предвид факта, че 3 милиона българи пушат, по-разпространена ли е у нас ХОББ в сравнение с други страни от ЕС?
- Заболяването наистина се среща най-вече при пушачите и при възрастните пациенти над 65 г., а както знаем, нацията ни силно застарява. По тази причина процентът на заболеваемост е висок, но не е по-различен от този в ЕС. Става дума за около 10% от хората. Тревожното е, че ние сме на трето място по брой пушачи на човек от населението на Стария континент. Да не забравяме, че като коморбидно (б.р. - съпътстващо) заболяване на ХОББ може да е белодробният карцином. За съжаление с 25% до 50% се увеличават и сърдечносъдовите заболявания като съпътстващи пациента с ХОББ. Т.е. тези състояния, наред с диабета, метаболитния синдром, остеопорозата, заболяванията на гастроинтестиналния тракт, депресията и белодробната туберкулоза, допълнително атакуват болния и още повече влошават състоянието му.
Свързани статии:
Запознайте се с най-новите одобрени лекарства за българските пациенти
Упоритата кашлица може да е опасен симптом! 500 000 българи страдат от ХОББ
Билкови рецепти за прочистване на белите дробове
Автор: trud.bg
Коментари